‬‬ تفاوت بین بوتاکس و پرکننده های پوستی (فیلر) چیست؟

 بوتاکس و پرکننده های پوستی درمان های زیبایی است که از طریق تزریقات، معمولاً در مطب پزشک انجام می شود. ، آنها با حداقل تهاجمی هستند ، به این معنی که آنها جراحی نمی کنند. درمان های بوتاکس و پرکننده پوستی رایج است.

 بوتاکس حاوی باکتری های خالص شده و عضلات را انجماد می کند.  با انجام این کار ، بوتاکس می تواند به حداقل رساندن ظاهر خطوط و چین و چروک های ناشی از بیان صورت کمک کند.

 پرکننده های پوستی حاوی مواد تشکیل دهنده ای هستند که مناطقی را که به دلیل پیری نازک شده اند ، پر می کنند.  این نازک شدن در گونه ها ، لب ها و اطراف دهان شایع است.

 مردم باید از هزینه ها و خطرات درمان آگاه باشند و از آنچه می توانند انجام دهند انتظارات واقع بینانه ای داشته باشند.‬‬ تفاوت بین بوتاکس و پرکننده های پوستی (فیلر) چیست؟

 بوتاکس چیست؟

 بوتاکس ممکن است به اصلاح چین و چروک های پویا مانند پاهای کلاغ اطراف چشم و خطوط افقی روی پیشانی کمک کند

 بوتاکس یک فرم خالص از سم بوتولینوم است که از باکتری ها به دست می آید.

 بوتاکس با مسدود کردن سیگنال های عصبی در عضلات محل تزریق ، کار می کند.  هنگامی که آن سیگنال های عصبی قطع شود ، عضله به طور موقت فلج یا یخ زده می شود.  بدون حرکت این عضلات منتخب در صورت ، ممکن است چین و چروک خاصی نرم شود ، کاهش یابد یا حتی برداشته شود.

 بوتاکس و سایر روش های درمانی که با سم بوتولینوم انجام می شوند ، گاهی اوقات به عنوان سیستم های عصبی یا نوروتوکسین ها نامیده می شوند.

 بوتاکس چه چیزی را می تواند اصلاح کند؟

 بوتاکس فقط روی چین و چروک هایی که ناشی از حرکت عضلات هستند کار می کند.  اینها به عنوان چین و چروک پویا شناخته .می شوند و اغلب “خطوط بیان” نامیده می شوند

 رایج ترین چین و چروک های پویا که بوتاکس می تواند درمان کند ، خطوط روی قسمت فوقانی صورت است ، مانند خطوط افقی روی پیشانی ، و پای کلاغ دور چشم.  این خطوط در اثر لبخند زدن ، اخم کردن و سایر حالت های صورت ایجاد می شوند.

 بوتاکس روی خطوط و چین و چروک های ظریف ناشی از ضخیم شدن یا از بین رفتن و لکه دار شدن صورت کار نخواهد کرد.  اینها به عنوان چین و چروک استاتیک شناخته می شوند. چین و چروک های استاتیک شامل خطوطی در گونه ها ، گردن و قسمت های جوز است.

 بوتاکس یک درمان دائمی نیست.  برای ادامه اثرات کاهش دهنده چین و چروک درمان های مکرر ضروری است.  بیشتر افراد دریافتند که اثر آرامش بخش ماهیچه ای بوتاکس 3 تا 4 ماه طول می کشد.‬‬ تفاوت بین بوتاکس و پرکننده های پوستی (فیلر) چیست؟

عوارض جانبی احتمالی بوتاکس شامل موارد زیر است:

 افتادگی پلک یا ابرو در صورت تزریق نزدیک چشم

 ضعف یا فلج عضلات اطراف

 کهیر ، بثورات یا خارش

 درد ، خونریزی ، کبودی ، تورم ، بی حسی یا قرمزی

 سردرد

 دهان خشک

 علائم آنفلوانزا

 حالت تهوع

 بلع ، صحبت کردن یا نفس کشیدن مشکل دارد

 مشکلات کیسه صفرا

 تاری در دید یا مشکلات بینایی

 همچنین ممکن است این درمان به دلیل آنتی بادی هایی که با سم مبارزه می کنند ، از کار بیفتد.  این در کمتر از 1 درصد از افرادی که درمان بوتاکس را تکرار کرده اند اتفاق می افتد.

 به افراد توصیه می شود بعد از درمان بوتاکس ، محل تزریق را مالش یا ماساژ ندهند.  این می تواند سموم را به پوست اطراف منتقل کند و باعث ریزش عضلات و مشکلات دیگر شود.

پرکننده های پوستی (فیلر) چیست؟

 پرکننده های پوستی ، که بعضا پرکننده های بافت نرم نیز نامیده می شوند ، موادی هستند که برای تزریق در زیر سطح پوست برای افزودن حجم و پرکننده طراحی شده اند.

 مواد مورد استفاده در پرکننده های پوستی شامل موارد زیر است:

 هیدروکسیلاپاتیت کلسیم ، یک ترکیب مانند مواد معدنی است که در استخوان ها یافت می شود.

 اسید هیالورونیک ، که در بعضی از مایعات و بافت های بدن وجود دارد که باعث اضافه شدن پوستی به پوست می شود.

 پولیلاکتیک اسید ، که باعث تحریک پوست در ایجاد کلاژن بیشتر می شود.

. میکروسفرهای پلی متیل متاکریلات ، یک پرکننده نیمه دائمی است

 هر یک از این موارد برای درمان علائم مختلف پیری یا سایر موارد آرایشی طراحی شده است.

 مدت زمان ماندگاری آنها نیز متفاوت است.  برخی از پرکننده ها 6 ماه طول می کشد ، در حالی که برخی دیگر تا 2 سال یا بیشتر طول می کشند.

 افراد باید نیازها و انتظارات فردی خود را با پزشک خود در میان بگذارند تا مشخص شود که کدام پرکننده بهترین انتخاب برای آنهاست.

 پرکننده های پوستی چه چیزی را می تواند اصلاح کند؟

 انواع مختلف پرکننده های پوستی برای درمان علائم مختلف پیری طراحی شده اند.  بسته به نوع پرکننده انتخاب شده ، آنها ممکن است:

 لب های نازک را تقویت کنند

 مناطق کم عمق بر روی صورت را تقویت یا پر کنند

 سایه یا چین و چروک زیر چشم را که ناشی از پلک پایین است ، کاهش یا حذف کنند

 ظاهر زخم های پوسته شده را پر کرده یا نرم کنند

 چین و چروک های ساکن را مخصوصاً در قسمت پایین صورت پر کرده یا نرم کنند

 چین و چروک استاتیک شامل مواردی است که در اطراف دهان و در کنار گونه ها وجود دارد.  این چین و چروک ها معمولاً نتیجه از بین رفتن کلاژن و خاصیت ارتجاعی در پوست است.

 خطرات و ملاحظات پرکننده پوستی

 پرکننده های پوستی بی خطر به نظر می رسند اما عوارض جانبی در آنها ایجاد می شود.  شایع ترین مشکلات عبارتند از:

 بثورات پوستی ، خارش یا جوش اکنه 

 قرمزی ، کبودی ، خونریزی یا تورم

 ظاهر نامطلوب ، مانند عدم تقارن ، برآمدگی و یا برداشت بیش از حد چین و چروک

 آسیب پوستی که باعث ایجاد زخم وعفونت می شود

 نابینایی یا سایر مشکلات بینایی

 مرگ سلول های پوستی به دلیل از دست دادن جریان خون در منطقه

بسته به میزان استفاده از پرکننده ، ممکن است این هزینه ها کم و بیش باشد.‬‬ تفاوت بین بوتاکس و پرکننده های پوستی (فیلر) چیست؟

تفاوت های کلیدی بین بوتاکس و پرکننده ها عبارتند از:

 بوتاکس: این ماهیچه ها را متوقف می کند تا چین و چروک های ایجاد شده در صورت را متوقف کند.  اینها معمولاً در قسمت فوقانی صورت مانند پیشانی و اطراف چشم دیده می شوند.

 پرکننده های پوستی (فیلر): اینها از “اسید هیالورونیک” و مواد مشابه برای “پر کردن” یا مناطقی که باعث کاهش حجم و صافی می شوند ، استفاده می کنند.  این شامل چین و چروک های اطراف دهان ، لب های نازک و گونه هایی است که پر بودن آن را از دست داده است. همچنین ممکن است از آنها در چین و چروک های پیشانی ، زخم ها و سایر نواحی که برای داشتن ظاهری نرم تر نیاز به حجم اضافی دارند استفاده شود.

 نتایج بوتاکس 3 تا 4 ماه طول می کشد.  بسته به نوع پرکننده ، نتایج پرکننده پوستی متفاوت است.

. بوتاکس و پرکننده ها ایمن به حساب می آیند و عوارض جانبی آن در کمتر از 1 درصد گیرنده ها مشاهده می شود

 هر ساله میلیون ها روش بوتاکس و پرکننده انجام می شود و از لحاظ ایمنی سابقه خوبی دارند.

 اگرچه بوتاکس و پرکننده ها حداقل تهاجم را دارند ، اما هنوز هم برخی از خطرات را دارند.  قبل از انجام این درمان ها ، فرد باید از تمام خطرات و مزایای احتمالی آن آگاه باشد.

 بوتاکس و پرکننده ها برای زنانی که باردار هستند یا شیرده هستند توصیه نمی شود.  افرادی که شرایط سلامتی خاصی دارند و یا داروهای خاصی مصرف می کنند باید در مورد اینکه آیا بوتاکس یا پرکننده ها برای آنها بی خطر است با پزشک بحث کنند.

source:www.medicalnewstoday.com