کدام یک از چین و چروک های صورت را می توان با بوتاکس از بین برد؟

افزایش سن و پیری اتفاقی اجتناب ناپذیر در زندگی است و چین و چروک ها نشانه ای از افزایش سن هستند.

همانطور که سن ما افزایش پیدا می کند، حجم عضلات صورت ما افزایش پیدا می کند. این افزایش حجم عضلات همراه با کاهش متابولیسم کلاژن (کلاژن جزئی از درم یا پایین تر لایه پوست است که در بالای عضله قرار دارد) موجب ایجاد چین و چروک روی پوست می شود.

چین و چروک ها هیچ مشکلی ندارند، و برخی از افراد چروک های صورت خود را به عنوان نشانه ای از زندگی کامل ستایش می کنند. هر چند بعضی از افراد این چین و چروک ها را دوست ندارند و برای صاف کردن آن ها تمایلی به پرداخت هزینه و زمان گذاشتن ندارند. با این وجود بعضی از افراد تمایل به خلاص شدن از این چین و چروک ها داشته و مایلند با استفاده از روش های مناسب چروک ها را صاف کنند.

علاوه بر تغییرات خاصی در شیوه زندگی، مانند اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و ترک کردن سیگار، درمان های غیر تهاجمی متعددی برای چین چروک ها از جمله لیزر، لایه برداری شیمیایی و تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) وجود دارد.

تزریق بوتولینوم بهترین تاثیر را روی چروک های دینامیک یا چین و چروک هایی دارند که بعد از حالت های صورت مانند لبخند یا اخم ظاهر می شوند. بر خلاف چروک های دینامیک، چین و چروک های استاتیک در حالی که صورت شما آرام است نیز وجود دارند و بهتر است با ترکیبی از سم بوتولینوم و درما فیلرها درمان شوند. به عبارت دیگر بعضی از چین و چروک ها علاوه بر بوتاکس به پرکننده های پوستی هم نیاز دارند.

بوتاکس نام تجاری توکسین یا سم تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است. در مقادیر زیاد این سم می تواند نوعی فلج عضله ای به نام بوتولیسم ایجاد کند که معمولا به دلیل مسمومیت غذایی ایجاد می شود. حتی اگر یکی از جدی ترین عوارض بوتولیسم فلج باشد، دانشمندان راهی برای استفاده از آن به نفع انسان کشف کرده اند. مقادیر کوچک، رقیق شده (ضعیف شده) بوتولینیوم را می توان به طور مستقیم به عضلات خاص تزریق کرد، که سبب آرام شدن کنترل شده ی ماهیچه ها می شود.

در اینجا هفت چین و چروک مختلف صورت بیان شده که با تزریق بوتاکس درمان می شوند.

 

1) خطوط اخم

درمان خطوط اخم رایج ترین استفاده زیبایی از بوتاکس است. خطوط اخم بین ابروها و بالای بینی قرار دارند و معمولا در طول زمان به علت اخم کردن ایجاد می شوند.

 

تزریق بوتاکس برای رفع خط اخم

 

 

2) پنجه کلاغی ها

پنجه کلاغی ها خطوط و چروک هایی هستند که در گوشه های بیرونی چشم در زمان لبخند زدن ایجاد می شوند. توجه داشته باشید که خطوط پنجه کلاغی استاتیک هستند در نتیجه با لبخند و بدون لبخند مشاهده می شوند. این خطوط معمولا به دلیل افزایش سن ایجاد شده و نسبتا به درمان با بوتاکس مقاوم هستند.

 

رفع چین و چروک پنجه کلاغی

 

 

3) چین و چروک پیشانی

عضله نسبتا بزرگی از صورت که در پیشانی قرار دارد، عضله فرونتالی یا پیشانی نامیده می شود. هنگامی که عضله پیشانی منقبض می شود، ابرو بالا رفته و خطوط پیشانی ظاهر می شوند.

 

چین و چروک پیشانی تزریق بوتاکس

 

 

4) خطوط بالای بینی

خطوط بالای بینی، روی پل بینی ایجاد می شوند. این خطوط پس از درمان بوتاکس خطوط اخم و خطوط پنجه کلاغی بیشتر نمایان می شوند. بنابراین افرادی که برای خطوط اخم و پنجه کلاغی تزریق بوتاکس داشته اند، معمولا برای اصلاح این خطوط مجددا به پزشک مراجعه می نمایند.

 

رفع چین و چروک بینی

 

 

5) خطوط رژ لب

خطوط رژ لب چروک های عمودی بالای لب هستند. شکل گیری خطوط رژ لب به احتمال زیاد چند عامله بوده و این عوامل شامل افزایش سن، عوامل ارثی، جمع کردن لب و سیگار کشیدن هستند.

 

چین و چروک خطوط رژ لب

 

 

6) خطوط بغض

خطوط بغض چروک های عمودی ای هستند که در گوشه های دهان ایجاد شده و به طرف پایین و سمت چانه ادامه دارند. خطوط بغض معمولا با هر ترکیبی از درما فیلرها و بوتاکس درمان می شوند.

 

رفع چین و چروک

 

 

7) خطوط چانه

خطوط چانه باعث می شود که پوست چانه به حالت پوست پرتقالی در آید. همانند درمان خطوط بغض، درمان خطوط چانه اغلب به هر دوی درما فیلرها و بوتاکس نیاز دارد.

 

چین و چروک خطوط شانه

 

 

در آخر:

اکثر افرادی که بوتاکس یا سایر تزریقات سم بوتولینوم را دریافت می کنند از نتایج راضی هستند و برای تزریقات بیشتر یا تمدید درمان مجددا به کلینیک زیبایی مراجعه می نمایند. با این حال درمان با این عوامل موقت است و خطوط پس از حدود 120 روز بازمیگردند.

علاوه بر این همانند همه درمان های پزشکی بوتاکس نیز با خطرات عوارض جانبی خود همراه است. این عوارض جانبی نامطلوب می تواند شامل تورم، ضعف عضلانی و درد باشد.

اگر علاقه مند به استفاده از بوتاکس هستید، لطفا برای انجام معاینه و گرفتن مشاوره با کلینیک توس تماس بگیرید. ما می توانیم مشاوره لازم را در اختیار شما قرار داده و در صورتی که بوتاکس برای شرایط شما مناسب باشد، درمان با بوتاکس را برای شما انجام دهیم.