چگونه از افزایش وزن در زمان کرونا جلوگیری کنیم؟

چگونه از افزایش وزن در زمان کرونا جلوگیری کنیم؟

با شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی، اضافه وزن به سراغ همه آمده است. قرنطینه و خانه نشینی، ما را از فعالیت های اجتماعی دور می کند. اکنون میزان کالری دریافتی ما از میزان کالری که می سوزانیم؛ بیشتر است. طبیعی است که هیچ کس چاق شدن را دوست ندارد، پس باید به دنبال راهی برای جلوگیری از افزایش وزن در زمان کرونا باشیم. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی در این خصوص به شما ارائه دهیم. تا انتها با ما همراه باشید.

چگونه از افزایش وزن در زمان کرونا جلوگیری کنیم؟

قرنطینه و اضافه وزن

زمانی که واژه قرنطینه به دایره لغات ما اضافه شد؛ هیچ وقت فکر نمی کردیم ما را با مشکلاتی نظیر اضافه وزن مواجه کند. این مشکل فقط مختص ما نیست، بلکه متخصصان تغذیه و بهداشت نیز از این موضوع نگران هستند. یکی از پیامدهای چاقی، ابتلا به دیابت و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن است. غذا خوردن از روی بی حوصلگی و بیکاری، عادتی است که در این دوران به سراغ همه می آید. 

متخصصان تغذیه پیشنهاد می کنند که در هنگام غذا خوردن محتاط تر عمل کنیم و با جلوگیری از افزایش وزن در زمان کرونا سلامت خود را حفظ کنیم. این کار نیازمند رعایت مواردی است که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم.

روال عادی زندگی را حفظ کنید

در ایام قرنطینه یکی از کارها، خوابیدن جلوی تلویزیون و مصرف تنقلات است. در واقع این بدترین کاری است که در مقابل سلامتی تان انجام می دهید. درست است که شما دیگر به اداره نمی روید و بچه ها را به مدرسه نمی رسانید، اما مانند قبل، با کوک کردن ساعت زنگ دار باید بعضی فعالیت ها را انجام دهید. اگر شما هر روز قبل از اداره یک فنجان قهوه می خوردید، حالا هم به همین منوال صبحانه بخورید. 

اکثر ما بین وعده صبحانه تا نهار چیزی نمی خوریم، اما در ایام قرنطینه این عادت غذایی از بین رفته است. برای جلوگیری از افزایش وزن در زمان کرونا باید عادت غذایی قبلی را همچنان حفظ کنیم. بهترین راه حل این است که در ابتدای روز مشخص کنید که چه مقدار غذا قرار است؛ بخورید. کالری آنها را در نظر بگیرید و هر روز این کار را تکرار کنید.

 

چگونه از افزایش وزن در زمان کرونا جلوگیری کنیم؟ استرس و اضافه وزن

حتماً شما هم یکی از افرادی هستید که هنگام استرس، پرخوری می کنید. اکثر افراد به چنین مشکلی دچار هستند. روی آوردن به غذا در مواقع استرس زا باعث کاهش استرس و رضایت مقطعی می شود. در ایام قرنطینه که سیستم زندگی همه ما دچار چالش شده است، استرس و پرخوری امری طبیعی است. بهترین راه حل برای دور ماندن از استرس، حفظ روال عادی زندگی است. 

این ساده ترین و مهمترین کاری است که برای جلوگیری از افزایش وزن در زمان کرونا و حفظ سلامت جسم و روح، لازم است. از روال عادی زندگی قبلی خود فاصله نگیرید. سعی کنید کارهای خود را مانند قبل در خانه انجام دهید. اگر این کار شدنی نیست، کار جدیدی برای خود دست و پا کنید. بیکار ماندن و فکر کردن به خساراتی که کرونا به شما وارد کرده است؛ بر استرس شما می افزاید.

یک متخصص قلب و عروق در مورد رابطه بین استرس و چاقی می گوید: بدون شک بین استرس و اضافه وزن رابطه مستقیمی وجود دارد. علاوه بر این، استرس خطرات دیگری نیز به همراه دارد. با افزایش میزان استرس حملات قلبی و نارسایی قلبی به وجود می آید.

مصرف صبحانه

بسیاری از ما به دلیل تعطیلات قرنطینه، دیگر نیازی به بیدار شدن در صبح زود نداریم. شب بیداری های مکرر موجب از دست دادن وعده صبحانه می شود. صبحانه یکی از وعده های غذایی اصلی است، که به سوخت و ساز بدن کمک می کند. برای جلوگیری از افزایش وزن در زمان کرونا، وعده های اصلی غذایی باید رعایت شود.

 

چگونه از افزایش وزن در زمان کرونا جلوگیری کنیم؟ رژیم نگیرید

احتمالاً یکی از راه هایی که هنگام مواجه شدن با اضافه وزن به ذهنتان می آید؛ رژیم گرفتن است. اینکه از فردا یک رژیم سفت و سخت بگیرید و کلی وزن کم کنید؛ به نظر راه حل خوبی می آید. بهتر است بدانید اکنون زمان چنین رژیمی نیست. شما در این ایام به بدنی سالم و قوی نیاز دارید که در مقابل ویروس ها مقاوم باشد. اگر شما به یکباره جلوی مواد غذایی مقوی را به بدنتان بگیرید؛ سیستم ایمنی بدن شما به سرعت ضعیف می شود. شما باید از تمام مواد غذایی های مفید در وعده های غذایی تان استفاده کنید. اما برای جلوگیری از افزایش وزن در زمان کرونا، در مصرف آنها زیاده روی نکنید. فهرستی از مواد غذایی اصلی که به صورت روزانه باید مورد استفاده قرار گیرد، به شرح زیر است: 

  • لبنیات
  • غلات
  • دانه های روغنی
  • گوشت
  • میوه و سبزی

مصرف این مواد غذایی به جلوگیری از افزایش وزن در دوران کرونا کمک می کند. توصیه پزشکان کاهش مصرف قند و شیرینی جات در این ایام است. هنگامی که یک شیرینی مصرف می کنید؛ عملکرد گلبول های سفید شما تا چند ساعت مختل می شود.

خرید در فروشگاه مواد غذایی

بیشتر مردم در ایام شیوع ویروس کرونا کمتر به فروشگاه ها مراجعه کنند و به خرید مواد غذایی با ماندگاری بالا روی می آورند. سدیم موجود در این غذاها موجب اضافه وزن می شود. پزشکان توصیه می کنند که برای جلوگیری از افزایش وزن در زمان کرونا، تا جای ممکن از مواد غذایی تازه استفاده شود. اگر در فریزر خود جای کافی ندارید؛ سعی کنید موادی که سدیم پایین تری دارند را انتخاب کنید.

یک کارشناس غذایی پیشنهاد می کند که به جای استفاده از غذاهای آماده و فرآوری شده؛ در ایام قرنطینه خودمان دست به کار شویم و غذاهای جدید درست کنیم. کرونا شاید ما را در خانه حبس کرده باشد، اما فرصت های زیادی در اختیارمان گذاشته است. آشپزی به عنوان نوعی تفریح، استرس را کم می کند.

ورزش کردن

یکی از مهم ترین راه های جلوگیری از افزایش وزن در زمان کرونا، ورزش و فعالیت بدنی است. ورزش کردن پیامدهای گوناگونی دارد. بهانه برای نداشتن وقت به هیچ وجه قابل قبول نیست. اکنون بهترین زمان برای ورزش و سوزاندن کالری های اضافی است. ورزش استرس را کاهش می دهد و به خواب شما کیفیت می بخشد. با انجام فعالیت بدنی در منزل حس شادابی می کنید و دیگر به سراغ غذاهای مضر و پرکالری نمی روید. نیازی به انجام حرکات سنگین ورزشی نیست؛ یک پیاده روی روزانه در خانه یا پشت بام، شما را سرحال می کند. این بهترین راه برای جلوگیری از افزایش وزن در زمان کرونا است. با بسته شدن باشگاه های ورزشی در این دوره، از فیلم های آموزشی ورزشی در خانه استفاده کنید. بسیاری از باشگاه ها در این ایام، دوره های آنلاین برگزار می کنند.

از هر چیزی به عنوان وسایل ورزشی استفاده کنید. یک قوطی روغن می تواند در نقش یک وزنه یک کیلویی ظاهر شود. تنها چیزی که مهم است؛ ورزش کردن شما است که در جلوگیری از افزایش وزن در زمان کرونا نقش مهمی دارد.

چگونه از افزایش وزن در زمان کرونا جلوگیری کنیم؟

 

در پایان

استراحت کردن، غذا خوردن و تماشای تلویزیون در ایام قرنطینه لذت بخش ترین کار است. اما هنگامی که در آینه به اندام خود نگاه می کنید؛ چیزی جز احساس چاقی و ناراحتی نخواهید داشت. با رعایت چندین نکته در این دوران، تناسب اندام خود را حفظ کنید. انجام فعالیت های بدنی سبک به جلوگیری از افزایش وزن در زمان کرونا کمک می کند. رعایت یک رژیم غذایی سالم و استفاده از غذاهای کم کالری اندام شما را خوش فرم نگه می دارد. اگر دوست ندارید بعد از پایان ایام قرنطینه، با کلی اضافه وزن از منزل خارج شوید؛ از همین حالا به فکر جلوگیری از افزایش وزن در زمان کرونا باشید.

 

source:www.oregonlive.com