چند ماده غذایی مغذی در زمان کرونا

از آنجایی که آمار مبتلایان به ویروس کرونا، در حال گسترش است؛ اقدامات احتیاطی روزانه همچون شستن مداوم دست ها، فاصله گذاری اجتماعی، ورزش و استراحت کافی جهت کاهش خطر ابتلا به بیماری، واجب است و در خصوص آن به اندازه کافی شنیده اید. اما رعایت یک رژیم غذایی سالم نیز به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک خواهد کرد. 

با وجودی که هیچ تحقیقی در مورد غذاهایی که به نابودی کرونا کمک کنند؛ انجام نشده است، مطالعات کلی پزشکی نشان دهنده این موضوع است که برخی از خوراکی ها، سلامت کلی بدن را بهبود می بخشد و توانایی های بدن در مقابله با ویروس های تهاجمی را تقویت خواهند کرد. در ادامه شما با چند ماده غذایی مغذی در زمان کرونا آشنا خواهید شد که در زمان رواج کرونا مفید هستند. اکثر این مواد در دسترس هستند و به سادگی قادر هستید؛ آن ها در در رژیم غذایی خود بگنجانید.

چند ماده غذایی مغذی در زمان کرونا

ماده غذایی مغذی در زمان کرونا

در خصوص ویروس کرونا ابهامات فراوانی وجود دارد؛ تا جایی که حتی پزشکان تا کنون موفق به کشف راه حلی نشده اند که خطر ابتلا به آن را در افراد مختلف به صفر برساند. اما یکی از اقدامات ساده و در دسترسی که در حال حاضر قادر به انجام آن هستیم؛ استفاده از رژیم غذایی سالم است. در ادامه چند نمونه از مواد غذایی موثر در این زمینه مورد بررسی قرار می گیرد. 

فلفل قرمز

یکی از ویتامین های کمک کننده به سیستم ایمنی بدن، ویتامین C است. طبق مطالعات سازمان بهداشت جهانی، این ویتامین از تمامی عملکردهای سلولی پشتیبانی می کند و حتی قادر است از عفونت های تنفسی جلوگیری کند و موجب تسریع در رشد و ترمیم بافت های بدن شود. 

زمانی که فلفل قرمز به مرحله ای می رسد که کاملاً قرمز و رسیده است؛ یکی از منابع اصلی ویتامین C به شمار می رود. جهت استفاده از فلفل قرمز به عنوان ماده غذایی مغذی در زمان کرونا، آن را تبدیل به پودر کنید و روی میان وعده ها و غذاهای اصلی خود بریزید.

کلم بروکلی 

یکی از منابع ویتامین C طبیعی، کلم بروکلی است. این دسته از سبزیجات، علاوه بر ویتامین C، حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که به سیستم ایمنی جهت مقابله با باکتری و ویروس ها کمک می کند. به عنوان یک توصیه کلی، توجه داشته باشید که جهت دریافت تمامی ویتامین های موجود در سبزیجاتی از جمله کلم بروکلی، آن ها را به شکل خام یا نیم پز استفاده کنید. 

نخود

یکی از ماده غذایی مغذی در زمان کرونا موادی است که حاوی پروتئین هستند. پروتئین یک ماده مغذی اساسی است که به کمک اسیدهای آمینه به رشد و ترمیم بافت های بدن کمک می کند. نخود سرشار از پروتئین است و از جمله ماده غذایی مغذی در زمان کرونا به حساب می آید. استفاده از آن در این دوران بحرانی به شدت پیشنهاد می شود. 

توت فرنگی

توت فرنگی میوه ای است که عطر و اسانس آن در تهیه انواع دسر و مواد غذایی استفاده می شود. اما جالب است بدانید که میوه طبیعی توت فرنگی حاوی مقادیر فراوانی از ویتامین C طبیعی است. 

سیر 

سیر علاوه بر اینکه سرشار از عطر و طعم است؛ خواص درمانی اعجاب انگیزی نیز دارد. این ماده جهت درمان و کنترل فشار خون، کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی نیز بسیار موثر است. سیر به دلیل ترکیبات گوگردی موجود در خود، به بدن جهت مقابله با برخی عفونت ها کمک می کند. 

در گذشته مطالعاتی در خصوص استفاده از سیر جهت کاهش ابتلا به سرماخوردگی صورت گرفته است. از آنجایی که علت سرماخوردگی نیز نوعی ویروس به شمار می رود؛ سیر از جمله ماده غذایی مغذی در زمان کرونا به حساب می آید. 

چند ماده غذایی مغذی در زمان کرونا

قارچ 

با وجود اینکه قرارگیری در معرض نور خورشید، بهترین منبع جهت دریافت ویتامین D است؛ این ماده در برخی از مواد غذایی نیز یافت می شود. این ویتامین به جذب کلسیم کمک می کند و موجب سلامتی استخوان ها خواهد شد. ویتامین D در مقابله با سرطان و بیماری های تنفسی نیز کمک کننده است. 

بر اساس مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۵ قارچ یکی از منابع گیاهی ویتامین D به اثبات رسیده است. در زمان مقابله با کرونا، قارچ را در رژیم غذایی خود جای دهید. 

ماست

در ترکیبات ماست منبع عالی از پروبیوتیک ها وجود دارد. پروبیوتیک ها باکتری های مفیدی هستند که به تقویت روده و سیستم ایمنی بدن کمک می کنند. مطالعات صورت گرفته همچنین از تاثیر مثبت این باکتری های مفید در مبارزه با سرماخوردگی و عفونت های تنفسی همچون آنفولانزا خبر می دهد. با توجه به این موضوع ماست نیز از جمله ماده غذایی مغذی در زمان کرونا به حساب می آید. 

دانه آفتابگردان

دانه های آفتابگردان به عنوان منبعی قوی از ویتامین E به عنوان یک انتی اکسیدان عمل می کند و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. هر آنچه که در این موقعیت خاص به سیستم ایمنی بدن کمک کند، بهتر است در رژیم غذایی روزانه افراد قرار بگیرد. 

چند نمونه دیگر از ماده غذایی مغذی در زمان کرونا

در تیترهای بالا، مواد غذایی مغذی در زمان کرونا که هر یک حاوی ویتامین های مختلفی هستند را نام بردیم. اکنون به نقش هر دسته ویتامین در افزایش سلامت بدن و مقابله با ویروسی کرونا می پردازیم. 

ویتامین A

ویتامین A ساختار سلول های موجود در پوست، دستگاه تنفسی و روده را حفظ می کند. بنابراین اگر مبارزه با عفونت را یک بازی فوتبال در نظر بگیرید، ویتامین A خط مقدم تیم شما خواهد بود. ما به ویتامین A جهت ساخت آنتی بادی هایی که عوامل بیماری زای ایجاد کننده عفونت را خنثی می کنند؛ نیاز داریم. ویتامین A در ماهی، زرده تخم مرغ، پنیر، آجیل، دانه ها، غلات کامل و حبوبات یافت می شود. از منابع این ویتامین به عنوان ماده غذایی مغذی در زمان کرونا استفاده کنید. 

ویتامین B

ویتامین های گروه B، به ویژه B6، B9 و B12 پس از اینکه عامل بیماری زا در بدن تشخیص داده شد؛ در اولین پاسخ بدن نقش مهمی دارند. طی فرایندی به نام آپوپتوز، سلول های کشنده طبیعی با ایجاد سلول های آلوده، سبب ایجاد انفجار در سلول می شوند. این گروه از ویتامین ها بر تولید و فعالیت این گونه سلول ها تاثیر می گذارند. 

ویتامین C و E

هنگامی که بدن در حال مبارزه با عفونت است، استرس اکسیداتیو را تجربه می کند. استرس اکسیداتیو منجر به تولید رادیکال های آزاد می شود که دیواره های سلولی را سوراخ می کند و باعث نشت مواد در بافت ها و تشدید التهاب می شوند. ویتامین C و ویتامین E به محافظت سلول ها در برابر استرس اکسیداتیو کمک می کنند.

 یکی دیگر از فواید ویتامین C که آن را در دسته ماده غذایی مغذی در زمان کرونا قرار می دهد، این است که این ویتامین سلول هایی همچون نوتروفیل، لنفوسیت و فاگوسیت را تولید می کند که به پاکسازی سلول کمک می کنند. 

چند ماده غذایی مغذی در زمان کرونا

ویتامین D

برخی از سلول های ایمنی بدن برای کمک به از بین بردن عوامل بیماری زا که باعث عفونت می شوند، به ویتامین D احتیاج دارند.

آهن، زینک، سلنیوم 

ما به این سه ماده نیاز داریم تا به رشد سلول های ایمنی در هنگام بروز حمله ویروس و عامل بیماری زا به بدن، کمک کنیم. این سه از جمله ماده غذایی مغذی در زمان کرونا هستند که در مواد غذایی همچون گردو، گوشت، غذاهای دریایی و غیره یافت می شوند. 

نتیجه گیری 

 امروزه ویروس کرونا تقریباً تمام کشورهای جهان را درگیر کرده است. در مورد رعایت بهداشت و نکاتی در این مورد جهت مقابله با این ویروس صحبت های زیادی شده است اما با برخی از مواد غذایی، قادر خواهید بود در این زمان از بدن خود محافظت نمایید. در این نوشته به نقش ویتامین های A، B، C، E، D و برخی از مکمل های غذایی، در کمک به سلامت بدن اشاره شده است. جهت استفاده کاربردی از این توصیه ها، چند مورد از گروه ماده غذایی مغذی در زمان کرونا نیز نام برده شده است که استفاده از آن ها بسیار مفید خواهد بود. 

source: www.cnbc.com, theconversation.com