نکات بعد از عمل جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی

در این مقاله به بررسی مسائلی می پردازیم که بعد از انجام عمل جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی باید به آن ها توجه نمایید.

 

نکات بعد از عمل ابدومینوپلاستی

معاینه پس از عمل ابدومینوپلاستی

زمانی که باید برای معاینه بعد از عمل مراجعه نمایید به جزئیات جراحی و مدت زمانی بستگی دارد که در بیمارستان بستری می شوید. به طور معمول اولین جلسه معاینه شما دو هفته پس از جراحی خواهد بود. در این جلسه بسته به اینکه زخم های شما با استاپلر (منگنه جراحی) یا بخیه بسته شده باشند، ممکن است پزشک نیاز به حذف آن ها داشته باشید. و پس از آن جلسه معاینه دیگری بین دو تا چهار هفته بعد از جراحتیان خواهید داشت.

 

کنترل درد پس از عمل ابدومینوپلاستی

پس از جراحی احتمالا از یک سیستم مکانیکی برای کنترل درد شما استفاده می شود که می تواند پمپ بی حس کننده ای باشد که توسط بیمار کنترل می شود(PCA)  یا یک اپیدورال در کمر باشد. با این کار شما می توانید احساس راحتی داشته باشید و بتوانید تمرین های ورزشی مورد نیاز خود را انجام دهید. اگر برای کنترل درد از سیستم مکانیکی  استفاده نمی کنید، احتمالا داروهای مسکن را به صورت داخل وریدی دریافت خواهید کرد.

هنگامی که قادر به نوشیدن مقداری آب باشید، داروهای مسکن را به صورت خوراکی مصرف می کنید که به خوبی سیستم مکانیکی عمل می کند. معمولا می توانید هر چهار ساعت یک مسکن مصرف کنید، بنابراین در صورت بازگشت درد می توانید از مسکن استفاده نمایید، اما مصرف بیش از حد مسکن توصیه نمی شود.

 

رژیم غذایی

شما این دستورالعمل های غذایی را دنبال می کنید:

  • تمرکز بر مصرف مایعات هدف اصلی شما بعد از جراحی خواهد بود.
  • نوشیدن مقدار کمی نوشیدنی بدون گازدار چندین بار در طول روز بهترین کار است.
  • همانند مصرف مایعات، بهتر است که غذاها را در وعده های کوچک و در مرتبه های بیشتر در طول روز میل نمایید.

اگر حالت تهوع یا احساس تورم با مایعات را دارید، برای یک تا دو ساعت چیزی نخورید یا نیاشامید و ببینید که حالتان بهتر می شود. اگر حالتان بهتر نشد، با مطب جراح خود تماس بگیرید تا ببینید که آیا مصرف داروی تهوع را توصیه می نمایند.

اغلب یک رژیم غذایی نرم توصیه می شود که حاوی مواد غذایی کم فیبر بوده و هضم آن ها برای بدن آسان است.

پس از عمل جراحی شکم ممکن است در زمان غذا خوردن به مشکلاتی بر بخورید.

به علت پاسخ التهابی نسبت به دستکاری روده و تروما در طول جراحی ممکن در هضم و گوارش غذا مشکلاتی ایجاد شود. این عوامل ممکن است سبب شود در هنگام غذا خوردن گاز بیشتری تولید شود. علاوه بر این، بعضی از افراد ممکن است بعد از وعده های غذایی دچار حالت تهوع و یا اسهال شوند. این فقط نشانه ای است که شکم شما بعد از هر وعده غذایی دچار فشار شده و برای کاهش این فشار راه حلی موقت در نظر خواهد گرفت.

دو نکته که به شما کمک می کند تا رژیم غذایی خود را پس از عمل جراحی با تحمل پذیری بدن هماهنگ نمایید، ساده است اما تاثیر زیادی دارد. این اقدامات ساده میزان کار معده شما را برای هضم مواد غذایی کاهش می دهد:

گاز های کوچکی بزنید، خوب بجویید و به آرامی غذا بخورید. هر چه غذای خود را بیشتر بجویید، آنزیم های موجود در بزاق شما می توانند بیشتر به هضم غذای شما کمک کنند و قطعات کوچکتر در دستگاه گوارش آسان تر خورد می شوند. علاوه بر این هنگامی که به آرامی غذا می خورید، هوای کمتری وارد دستگاه گوارش شده که باید تولید گاز را کاهش دهد.

خوردن وعده های غذایی کوچک در پنج یا شش وعده غذایی روزانه مانند ماست و میوه یا شیر و کره بادام زمینی بر روی نان تست را امتحان کنید.

اگر همچنان گاز، حالت تهوع یا اسهال ادامه دارد، ممکن است نیاز باشد زمان لازم برای هضم مواد غذایی خود را کاهش دهید. شما می توانید این کار را با کاهش فیبر و چربی مواد غذایی خود انجام دهید. غذاهای غنی از فیبر، در حالی که به طور معمول برای دستگاه گوارش ما بسیار مفید هستند، می توانند بعد از جراحی شکم تحریک کننده باشند. این مواد شامل هر محصولات سبوس دار مانند نان کامل گندم، ماکارونی، لوبیاها، سبزیجات و میوه است. در طول دوره بهبود شش هفته پس از عمل، نان های قهوه ای یا سفید سبک را انتخاب کنید، سبزیجات را طبخ کنید و به اندازه ½ فنجان در هر وعده میل کنید، و میوه خام را پوست کنید یا به جای آن از کنسرو میوه استفاده کنید. مصرف غذاهای سرخ شده و چرب را به حداقل برسانید و از خوردن چند غذای پر چرب در یک وعده خودداری کنید.

با استفاده از این تغییرات غذایی، شما باید بتوانید به راحتی غذا بخورید، که موضوع مهمی است چرا که غذایی که ما می خوریم سوختی است که پس از جراحی باعث بهبود بدن می شود.

 

 

گوارش

عملکرد روده ی شما احتمالا تا مدتی پس از عمل جراحی عادی نخواهد بود. برخی از راه هایی که می توانند عملکرد روده را به حالت عادی برگردانند عبارتند از:

پس از جراحی، در سریعترین زمان بلند شده و در اطراف حرکت کنید.

بایستید، پیاده روی کنید و تمرینات ورزشی خود را برای رسیدن به بهترین توانایی انجام دهید.

از داروهای مسکن در صورت نیاز استفاده کنید، اما در نظر داشته باشید که داروهای مسکن (چه به صورت داخل وریدی و چه به صورت خوراکی) باعث کاهش عملکرد گوارشی شما می شوند و در بعضی موارد باعث تهوع و استفراغ پس از عمل می شوند.

 

تمرینات تنفس

بسیار مهم است که تمرینات تنفسی خود را کامل کنید تا احتمال ابتلا به تب بعد از عمل را کاهش دهید. در زمان بیداری هر یک ساعت یکبار، حداقل 10 بار آهسته و عمیق نفس بکشید.

 

ورزش

ایستادن و راه رفتن تا جای ممکن پس از عمل جراحی می تواند اسپاسم عضلات را کاهش دهد که یک علت اصلی درد است. ورزش می تواند بخشی از درد اسپاسم عضله را کاهش دهد. ورزش کنترل شده که به زخم و منطقه جراحی شما آسیب نمی رساند و دارای مزایای مختلف است:

  • به تنفس شما کمک می کند
  • جریان خون را به ریه ها بهبود می بخشد
  • به بهبود عملکرد گوارشی شما کمک می نماید