نکاتی که قبل از انجام لیپوساکشن باید بدانید

لیپوساکشن یک روش جراحی زیبایی است که در آن بافت چربی از ناحیه خاصی از بدن خارج می شود. هدف این جراحی که به نام لیپوپلاستی هم شناخته می شود، تغییر شکل نقاطی از بدن است که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی دهند.

 

لیپوساکشن چیست

کاندیدهای مناسب برای انجام لیپوساکشن چه افرادی هستند؟

لیپوساکشن برای بیمارانی مفیدتر است که نزدیک وزن ایدئال خود هستند (یعنی حدود 30 درصد با وزن ایده ال‌شان تفاوت دارند) اما هنوز دارای توده های موضعی چربی هستند که ورزش و رژیم غذایی روی آنها تأثیری نمی گذارد.

بهترین نامزدهای لیپوساکشن، افراد غیر سیگاری هستند که از سلامت کلی بدن برخوردار بوده و انتظارات واقع بینانه ای از  نتیجه این عمل دارند. علاوه بر این، پوست فرد کاندیدای مناسب برای لیپوساکشن باید دارای الاستیسیته خوبی باشد. یعنی اگر فرد کاهش وزن قابل توجهی داشته و پوستش شل شده باشد لیپوساکشن ممکن است این مشکلات را بدتر کند.

 

انتظاراتی که نباید از لیپوساکشن داشت

لیپوساکشن نمیتواند 20 کیلوگرم وزن اضافه ای که در عرض 10 سال گذشته به وزن شما اضافه شده است را از بین ببرد. به طور کلی، میزان چربی ای که در طول جراحی لیپوساکشن معمولی برداشته می شود، بین 1 تا 5 کیلوگرم است. البته مقادیر بیشتر چربی را نیز می توان با لیپوساکشن برداشت اما با افزایش میزان چربی حذف شده، خطرات جراحی نیز زیادتر می شوند.

 

هزینه لپیوساکشن

هزینه ی لیپوساکشن به اندازه محل جراحی، تعداد نواحی تحت جراحی و همچنین تکنیک های مورد استفاده بستگی دارد.

 

روشهای تکمیلی

از آنجایی که بسیاری از زنان به لیپوساکشن به عنوان راهی برای برقراری تناسب بین قسمت های مختلف بدنشان نگاه می کنند، این عمل اغلب به همراه جراحی زیبایی سینه یا لیفت سینه انجام می شود.

علاوه بر این، برای بیمارانی که علاوه بر چربی بیش از حد، پوستی شل نیز دارند به منظور بهبود نتیجه کلی، عمل ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم نیز ممکن است انجام شود. برای برخی از افراد سینه ممکن است جراحی کوچک کردن سینه انجام شود.

 

لیپوساکشن

قبل از عمل لیپوساکشن

قبل از عمل جراح شما را معاینه کرده و برای تأیید وضعیت سلامتی شما آزمایش هایی را تجویز می کند. معاینه قبل از عمل لیپوساکشن شامل بررسی کامل سوابق پزشکی و گزارشی دقیق از تغییرات وزن شما است. ممکن است جراح قبل از عمل داروهای خاصی برایتان تجویز کند یا مصرف برخی داروهای خاص مانند آسپیرین، بسیاری از داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی را برای مدت 2 هفته قبل از عمل منع کند.

 

باید انتظار چه چیزی را داشته باشیم

قبل از عمل، محل جراحی عکس برداری شده و جراح نواحی هدف را در بدن شما علامت گذاری می کند. سپس، شما برای عمل جراحی آماده می شوید. برای تنظیم سطح مایعات بدن در طول جراحی به شما سرم وصل می شود. علاوه بر این، میزان ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون شما در طی عمل به طور دقیق نظارت می شود. برای راحتی شما در طی عمل داروی بیهوشی تزریق خواهد شد. برای عمل لیپوساکشن گاهی اوقات از بیهوشی عمومی استفاده می شود. گاهی نیز ممکن است از ترکیب بیهوشی موضعی و داروهای مسکن داخل وریدی استفاده شود. جراح شما بهترین روش را برایتان توصیه خواهد کرد.

جراح پلاستیک چندین برش بسیار کوچک (حدود 3 تا 5 میلی متر) در چروک های طبیعی بدن ایجاد می کند به طوری که اصلا جای آنها پیدا نیست. هنگام جراحی مناطق بزرگتر، برش های کوچک بیشتری در محل ایجاد می شوند.

سپس توده چربی توسط تکنیک های مختلفی برای ساکشن (مکش) آماده می شود. سلولهای چربی با استفاده از لوله های فلزی توخالی کوچکی که کانول نامیده می شوند بیرون کشیده می شوند. کانول ها از ناحیه ی برش های ایجاد شده وارد بدن شده و با یک حرکت کنترل شده به عقب و جلو، چربی ها را بیرون کشیده و در مخزن های مخصوصی تخلیه می کنند. سپس برش های ایجاد شده با نخ های جراحی بخیه زده می شوند.

 

دوران نقاهت و بهبودی بعد از عمل لیپوساکشن

پس از پایان عمل، شما به یک اتاق ریکاوری منتقل می شوید و در آنجا لباس مخصوصی برای کنترل تورم در مناطق جراحی شده به شما داده خواهد شد. احتمالا بعد از چند ساعت از بیمارستان مرخص خواهید شد مگر اینکه جراحتان تصمیم بگیرد که باید یک شب در بیمارستان بستری باشید.

اگر شغل کم تحرکی دارید مثلا کارمند اداری هستید می توانید پس از 2 تا 3 روز به سر کار برگردید. اما با توجه به شدت جراحی و ناحیه تحت درمان نباید حداقل به مدت 2 تا 3 هفته هیچ گونه فعالیت بدنی شدیدی انجام دهید. البته باید توجه داشت همانند تمام جراحی های دیگر، این دستورالعمل ها نیز می توانند براساس سلامت بیمار، تکنیک های استفاده شده و سایر متغیرهای مربوط به جراحی متفاوت باشد.

 

مشاهده ی نتایج لیپوساکشن

پس از انجام لیپوساکشن ممکن است تورم و کبودی قابل ملاحظه ای در محل جراحی مشاهده شود، بنابراین حداقل به مدت 1 تا 3 ماه نمی توان نتایج عمل را قضاوت کرد. بیشتر کبودی ها در عرض 2 تا 4 هفته برطرف می شوند اما بهبود کامل تورم در محل جراحی ممکن است تا شش ماه پس از عمل طول بکشد.