معرفی متد مزوتراپی و مزایای استفاده از این روش

یکی از نوین‌ترین متدهای پزشکی در حوزه زیبایی، مزوتراپی می‌باشد، درواقع مزوتراپی عبارت است از واردکردن گروهی از مواد فعال بیولوژیک با سوزن‌های بسیار ریز، به داخل پوست. این مواد می‌توانند شامل انواع ویتامین‌ها دارو مانند ماینوکسیدیل یا فاکتورهای رشد مانند فاکتورهای رشد انسولینی باشند. درواقع مزوتراپی نوعی روش درمانی تزریقی است که در تمام دنیا، از توجه خاصی برخوردار می‌باشد.

اغلب افراد روزانه به طور میانگین 50 تا 100 تار موی سر خود را به دلیل ریزش از دست می‌دهند، اما این میزان از ریزش مو کاملا طبیعی است و از نظر ظاهری هم به چشم نمی‌آید. از طرف دیگر بعضی افراد ممکن است دچار ریزش شدید موی سر شوند و لکه‌های طاسی یا کچلی بزرگ و ناخوشایندی روی سرشان ایجاد شود. به نظر می‌رسد علل عمده‌ی ریزش مو در افراد مختلف کمبود مواد مغذی مناسب، کاهش جریان خون به پوست سر و عدم تعادل هورمونی در اطراف فولیکول‌ها همچون تولید بیش ‌از حد هورمون DHT است. مزوتراپی را می‌توان در دسته‌بندی روش‌های غیر تهاجمی زیبایی قرار داد که با تزریق موضعی موادی غنی از مواد معدنی، آمینواسیدها، آنزیم ها و ویتامین‌ها مستقیما به پوست سر تزریق می‌شود. مزوتراپی یک روش بدون درد و بدون نیاز به بی‌حسی است و با زندگی روزمره بیماران تداخلی ندارد. در این روش از سرسوزن‌هایی با قطر داخلی بسیار کم استفاده می‌شود (ماده درماني که در طول درمان تزريق می‌شود بستگي به علت ريزش مو دارد)، که از طریق فرایندهای بسیار منجر به مهار ریزش مو و همچنین افزایش تراکم و حجم موها می‌شود. افرادی که تحت درمان با مزوتراپی قرار می‌گیرند، باید بدانند که این روش به صورت موقت است و فرد باید چند مرتبه برای درمان مراجعه کند. معمولا فواصل تزریق در نوبت‌های اول کوتاه‌تر و در نوبت‌های بعدی، طولانی‌تر خواهد بود. در مورد مزوتراپی مو نیز زمانی که از محلول‌های مناسب برای تزریق استفاده ‌شود، ریزش مو تا حد قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و حتی گاهی شاهد رشد موی مجدد نیز خواهیم بود، ولی رسیدن به یک نتیجه مطلوب و دلخواه باید با مشورت متخصصان در این زمینه و در کلینیک‌های معتبری انجام گیرد، به دلیل اینکه این پروسه یک سلسله درمان می‌باشد.

استفاده از ترکیباتی که باعث ذوب شدن چربی‌ها می‌شوند، می‌تواند تورم بیشتری ایجاد کند. به همین دلیل در مورد مزوتراپی چربی‌ها و صلولیت‌ها توصیه می‌شود که مقدار زیادی از درو را در یک جلسه تزریق نکنیم. در غیر این صورت، بیمار با افزایش بیش از حد چربی خون مواجه می‌شود و حتی در مواردی التهاب لوزالمعده یا پانکراتیت نیز برای او به وجود می‌آید. علاوه بر این موارد ممکن است گاهی بیمار به مواد تزریقی آلرژی داشته باشد و دچار واکنش‌های آلرژیک شود. همچنین بد نیست به کبودی دور چشم در اثر مزوتراپی برای از بین بردن سیاهی و لکه‌های دور چشم نیز اشاره کنیم. از آنجا که مویرگ‌ها و پوست بسیار نازکی در اطراف چشم‌ها وجود دارد، بنابراین کبودی دور چشم نیز در اثر مزوتراپی دور از انتظار نخواهد بود.

 

متد مزوتراپی و مزایای استفاده از این روش

 

نحوه عملکرد مزوتراپی

بر اساس پژوهش‌های انجام شده در این حوزه به این جمع‌بندی می‌توان رسید که نتایج در افراد مختلف، می‌تواند متفاوت باشد، برای مثال درمان کم‌پشتی و ریزش مو سکه‌ای و آلوپسی ژنتیکی از طریق مزوتراپی برای برخی با نتایج مثبت همراه است و برای برخی نتیجه‌ای ندارد. مزوتراپی به منظور رشد مو  انجام می‌شود که شامل تزریق مایع غنی از مواد مغذی در لایه مزودرم پوست سر (لایه زیر اپیدرم که به عنوان یک اتصال بین لایه چربی و بافت پوست عمل می‌کند) است. سوزن‌های مورد استفاده برای تزریق ماده مزوتراپی، سوراخ‌های ریزی در پوست سر ایجاد می‌کنند، که این محرک یک فرایند التیامی است که در آن کلاژن و الاستین تولید می‌شود. از آنجا که سوراخ‌های ایجاد شده خیلی ریز هستند، آسیب قابل توجهی به کلاژن موجود وارد نمی‌شود و بنابراین تشکیل کلاژن جدید تنها سطح کلاژن موجود را افزایش می‌دهد. از این روش همچنین برای تحریک رشد موی سر بعد از حذف DHT نیز استفاده می‌شود. ترکیبات فعال تزریق شده منجر به واکنشی در مزودرم می‌شوند که به فرایند درمان عارضه، کمک می‌کند. در اینجا، کیفیت محصول مورد استفاده اهمیت بسیار زیادی دارد.اساس ماده درماني مورد استفاده در طول درمان، بستگي به علت ريزش مو دارد. ازآنجایی‌که این ماده به طور کلی حاوی ویتامین ها، مواد مغذی و دیگر مواد سازگار با بافت است، این درمان با توجه به عوارض جانبی و یا واکنش‌های آلرژیک در نظر گرفته می‌شود، بنابراین حتما قبل از هرگونه تصمیم گیری در انتخاب این روش درمانی حتما برای اطمینان از نتیجه دلخواه خود با متخصصان در این زمینه مشورت‌های لازم را انجام دهید.

 

نحوه عملکرد مزوتراپی

 

انواع کاربردهای مزوتراپی

 • مزوتراپی غبغب؛ مزوتراپی غبغب در این قسمت جایگزینجراحی پلاستیک است که به طور چشمگیری در کاهش اثرات چربی در نواحی حساسی مانند غبغب، چانه، معده، ران، پلک های پایینی و خطوط سینه موثر است. از فواید مزوتراپی غبغب این است که چین‌وچروک و چربی‌های اطراف این ناحیه بدون جراحی برطرف می‌شود که کاهش چربی و سلولیت موثر است.درمان  مزوتراپی در این ناحیه شامل مجموعه‌ای از تزریق‌ها با استفاده از داروهای خاصی برای رفع سلول‌های چربی است. کاهش چربی ناحیه غبغب در ۲-۴ جلسه و با چند تزریق در لایه چربی  صورت می‌گیرد. معمولا ۸ جلسه برای درمان سلولیت و چربی ناحیه غبغب انجام می‌شود تا نتیجه دلخواه به دست آید، اما در موارد استثنا این جلسات تا 10 امکان تمدید را خواهد داشت.
 • مزوتراپی لک صورت؛ عوامی مختلفی همچون آفتاب، استرس، خستگی، حساسیت‌های خاص و بسیاری از عوامل دیگر می‌توانند در بروز لک‌ها در قسمت صورت تاثیرگذار باشند، مزوتراپی می‌تواند گزینه خوبی برای رفع این لک ها باشد. به این وسیله پوست شما می‌تواند به درخشندگی و استحکام اولیه خود برگردد. در مزوتراپی صورت با تزریق مواد تقویتی و ویتامین‌ها، لک و چین‌وچروک پوست از بین می‌رود. علاوه بر این درمان نه‌تنها باعث جوان‌سازی پوست صورت می‌شود بلکه سبب استحکام، انعطاف پذیری و لطافت پوست می‌شود. این مواد باورنکردنی اثر مشابهی با کرم ها و لوسیون های تغذیه‌کننده همراه با مرطوب‌کننده دارد، اما در مزوتراپی، هنگام تزریق مستقیم به پوست، اثربخشی آن بیشتر است. تزریق ویتامین ها در مزوتراپی صورت، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها در زیر پوست صورت گرفته و مدت زمان آن هم بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است. به‌طورکلی، بین ۸ تا ۱۴ جلسه لازم است که بهترین نتایج را داشته باشد. اما در این روش این نکته را نیز باید اذعان نمود که، برای متخصصان قبل از انجام هرگونه عمل، سن و ویژگی‌های فیزیکی شخص در میزان زمان و جلسات و حتی نوع انتخاب این روش برای رسیدن به نتیجه دلخواه متقاضی این روش درمانی حائز اهمیت می‌باشد.
 • مزوتراپی دور چشم؛ حلقه‌های تیره دور چشم و کیسه‌های چربی کوچک روی پلک ها همراه با بالا رفتن  سن ظاهر می‌شوند و باعث می‌شوند که ما بیشتر در معرض دید قرار بگیریم. علت اصلی ظاهر شدن حلقه‌های تیره دور چشم بیشتر به دلایل ژنتیکی، سیگار کشیدن، گردش خون بد، رژیم بد، واکنش‌های آلرژیک و یا چرخه نامنظم خواب است و در برخی موارد هم  این تیرگی علامتی از بیماری‌های داخلی در بدن است. در مزوتراپی دور چشم از تزریق اسید هیالورونیک در ناحیه زیر چشم استفاده می‌شود. از فواید مزوتراپی دور چشم این است که به طور چشمگیری در رفع خستگی صورت و اندازه حلقه‌های تیره دور چشم موثر است. پایداری این مداخله حدود یک سال است و اگر به طور حرفه‌ای انجام شود، این روش کاملا ایمن است. مزوتراپی می‌تواند به طور قابل‌توجهی رنگ حلقه‌های تیره زیر چشم را بهبود بخشیده و همچنین اندازه کیسه‌های چربی را کاهش دهد. نتیجه کار معمولا پس از ۴ تا ۶  جلسه به دست می‌آید.  در حال حاضر مزوتراپی دور چشم و ناحیه صورت یکی از قوی‌ترین روش‌های موجود در بازسازی دائمی گردش خون بافت پوست و زیر پوست است. در این روش از مقدار زیادی اکسیژن به منظور اکسیژن‌رسانی و جوان‌سازی پوست استفاده می‌شود و درنتیجه، خون‌رسانی بسیار خوب و اکسیداسیون بهتر بافت صورت می‌گیرد و پس از چند جلسه مزوتراپی در ناحیه دور چشم بهبود کلی قابل‌مشاهده است. به‌طورمعمول به طور میانگین افراد با انجام 8 جلسه به نتیجه مطلوب و دلخواه در این زمینه دست می‌یابند.

 

کاربردهای مزوتراپی

 

نکات مثبت در استفاده از درمان به سبک مزوتراپی

این روش درمانی دارای مزایای بسیاری می‌باشد که در این قسمت به‌اختصار به چند مورد در این زمینه اشاره خواهیم کرد، به طور مثال مزوتراپی صورت برای درمان مشکلات پوستی صورت و گردن و ناحیه فوقانی سینه به کار می‌رود. ترکیبات مزوتراپی، مستقیما در نقطه پویت تزریق می‌شوند و بنابراین کارایی و اثرگذاری آن‌ها دوچندان می‌شود. مزوتراپی صورت، نتایج بلندمدتی را برای بیماران به همراه دارد، البته به شرطی که بیماران تمامی جلسات درمانی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده است را انجام دهند و به دنبال آن، از توصیه‌های پزشک پیروی کنند. درروش مزوتراپی، تمامی مواد معدنی، ویتامین‌ها و ماده‌ی هیالورونیک اسید مستقیما به پوست منتقل می‌شود و بنابراین شرایط پوست بیمار بلافاصله پس از انجام درمان، به طور چشمگیری بهبود پیدا می‌کند. اما در حالت کلی فواید این روش را می‌توان در موارد زیر خلاصه نمود:

 • سلولیت، چربی
 • خستگی پوست
 • جوان‌سازی پوست
 • تسریع جوان‌سازی
 • روشن کردن پوست
 • بهبود پوست‌های آسیب‌دیده
 • افزایش انعطاف‌پذیری و کشش پوست
 • پیشگیری از چین‌وچروک و برطرف کردن لکه‌های تیره
 • بهبود تضعیف و چروک پوست در صورت، دست‌ها و دیگر نقاط بدن

 

مزوتراپی چیست