ماستوپکسی یا جراحی لیفت سینه چیست

افتادگی یا به عبارتی از دست دادن استحکام عضله های سینه، در بانوان یکی از شایع ترین معضلات از گذشته تا امروز بوده است، در مطلب پیش رو قصد داریم بهترین راه حل را برای رفع این معضل ارائه دهیم.

با افزایش سن یا شیردهی در خانوم ها، معمولا عواملی شایع جهت افتادگی سینه ها و یا نامتقارن شدن آنها محسوب می شوند.

این امر در بانوانی که سینه های کوچکتری دارند کمتر محسوس است، اما هر چقدر سایز سینه در آنها بیشتر باشد این عارضه بیشتر از پیش خود را نمایان می سازد.

اما از آنجا که برای هر معضلی راه حلی وجود دارد برای این مشکل، یک روش کم خطر و کاملا موثر وجود دارد، متدی به نام لیفت سینه یا ماستوپکسی.

 

ماستوپکسی یا جراحی لیفت سینه چیست

 

ماستوپکسی چیست

جراحی لیفت سینه که با نام علمی ماستوپکسی نیز شناخته می شود، روشی است که طی آن مشکلاتی همچون افتادگی، نامتقارن بودن و یا عیوبی از این دست که در خانوم ها بسیار شایع می باشد، را حل می کند.

در این متد پزشکی، نوک سینه ها و پوست اطراف آن را به منظور بالا بردن سطح سینه و اصطلاحا جوان سازی آن، طی یک جراحی می کشند و به نقطه مشخص شده و اصولی آن باز می گردانند، به این ترتیب تقارن سینه ها به صورت نقاط موازی از یکدیگر انجام می گیرند.

این عمل بنا به صلاحدید جراح و مشورت با متقاضی جهت انتخاب روش می تواند با ایمپلنت یا با قرار دادن بالشتکی در زیر بافت های ناحیه سینه بدون نیاز به ایمپلنت صورت پذیرد.

از آنجا که سینه ها در بانوان در طول زمان با تغییر فرم، شکل و از دست دادن سفتی همراه هستند، که این تغییرات با از دست رفتن الاستیسیته پوست در ناحیه پستان ها قابل مشاهده است.

 

ماستوپکسی چیست

 

عوامل اصلی بروز افتادگی سینه ها

 • پیری و افزایش سن
 • گرانش
 • بارداری
 • ژنتیک
 • شیردهی
 • نوساناتی در وزن افراد
 • تغییرات هورمونی
 • بزرگی و سنگینی سینه ها
 • کاهش وزن زیاد و نوسانات پاندولی وزن

معمولا شرایطی که به صورت گزینه ای در بالا ذکر شد مهمترین دلایل در افتادگی سینه ها هستند، که این عارضه ها نیاز به جراحی برای برگشت به حالت عادی و طبیعی خود، دارند.

 

عوامل اصلی بروز افتادگی سینه ها

 

مراحل قبل از جراحی

قبل از هرگونه اقدام یا تصمیم گیری در مورد جراحی، در قدم اول باید با یکی متخصص در زمینه پزشکی مانند جراح پلاستیک در ارتباط باشید.

جزئیات مورد نظر خود را با او به اشتراک بگذارید، و اگر علاوه بر افتادگی نیاز به ایمپلنت دارید با مشورت و صلاحدید پزشکی خود می توانید در حین ماستوپکسی این عمل را نیز انجام دهید.

در قدم اول جراح، پس از معاینه شما به جهت سلامتی، گزینه هایی که شما می توانید برای جراحی در این زمینه داشته باشید را به شما معرفی می کند و خطرات و مزایا و معایب هرکدام را برای شما شرح می دهد، تا با آگاهی بهتر انتخاب خود را انجام دهید.

 

مراحل جراحی لیفت سینه

1- بیهوشی

در حالت معمول و اگر بیمار دارای عارضه خاصی از جهت سلامتی نباشد، بیهوشی عمومی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

2- برش قسمت های مورد نظر

قبل از عمل برای کمترین آسیب به پوست فرد و اثر کمتر فیزیکی روی او، پزشک جراح با بیمار خود نقاط مورد عمل را مشخص می کنند، و برش ها را در نقاطی انجام می دهند که کمترین رد از زخم ها پس از عمل را دربرگیرد.

 

مراحل جراحی لیفت سینه

 

انواع برش های در جراحی لیفت سینه

 • برش دایره که به برش دور هاله ای سینه نیز معروف است، تنها در قسمت هاله دور سینه صورت می پذیرد.

این عمل معمولا در سینه هایی انجام می گیرد که درجه انحراف پستان ها کم یا در حد متوسط باشد و با قرارگیری پروتز در قسمت سینه همراه خواهد بود.

 • برش با حالت سوراخ کلید، یکی دیگر از روش های برش در جراحی است که در حالت افتادگی یا انحراف متوسط انجام می گیرد.

این برش به صورت برشی عمودی تا خط سینه و دور نوک سینه ها انجام می پذیرد، این روش در افرادی که مایل به گذاشتن پروتز نیستند، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 • برش T معکوس، از 3 برش متصل به یکدیگر صورت می گیرد، که در آن علاوه بر برش عمودی از قسمت هاله دور سینه و برش خود هاله سینه، یک برش افقی نیز در امتداد چین های زیر سینه کشیده می شود.

این روش که با برش های متعددی همراه است، معمولا در افرادی که درجه وخامت افتادگی سینه در آنها بالا می باشد استفاده می شود.

همچنین این روش برش یکی از مرسوم ترین روش های ممکن برای انجام کوچک کردن سینه در کنار لیفت آن نیز می باشد.

 • لیفت کرسنت یا هلالی شکل، در این روش قسمت بالایی هاله سینه ها برداشته می شود، و پوست سینه ها به سمت بالا لیفت می کند.

این نوع از برش ها معمولا برای کمترین درجه افتادگی سینه ها استفاده می شود.

همچنین در این روش در اکثر مواقع از پروتز سینه در حین جراحی با صلاحدید جراح استفاده می شود.

 

انواع برش های در جراحی لیفت سینه

 

3- برداشت پوست اضافی و فرم داده به سینه ها

با استفاده از الگوهای طراحی شده قبلی و پس از برش بر روی سینه در مرحله قبلی جراحی، پس از کوچک کردن قطر سینه تا اندازه مورد نظر، با اطمینان و تثبیت خون رسانی از منشا خون به سینه ، عملیات لیفت دادن سینه انجام می شود.

پس از انجام لیفت در سینه، بر اساس الگوی بافت های سینه ها، بخیه ها از عمق سینه به سطح پوست زده می شود.

 

4- بخیه و پانسمان

برای فرم دادن به سینه های جدید، جراح با کمک بخیه هایی که از داخل سینه به سطح آن می زند، برش های زده شده را به یکدیگر پیوند می زند.

این نحو از بخیه زدن باعث پیوند بافت های زیرین در این قسمت می شود، و در چند لایه برای اطمینان هرچه بیشتر از سفت شدن بافت ها صورت می پذیرد.

در انتهای عمل با تشخیص جراح، پانسمان می تواند با بستن زخم ها و یا اضافه کردن سینه بند طبی به پانسمان پایان گیرد.