لیپوساکشن یا لیپوپلاستی چیست

فست فود ها، غذاهای چرب، نمک و شکر، عدم یا کم تحرک و دلایل از این دست به یک عامل نهایی ختم می شود، چاقی و چربی زائد.

با پیشرفت جامعه امروزی و کم تحرک شدن افراد و عادات بد غذایی، مردم در تلاشند که چربی زائد ناشی از این عوامل را کاهش دهند.

اما در بعضی موارد چربی به حدی افزایش یافته که با ورزش و رژیم های معمولی قابل رفع نیست، و نیازمند جراحی های پزشکی جهت کاهش یا حذف این چربی ها تا حد امکان است.

از این جهت متخصصان در این زمینه راهکاری به نام لیپوساکشن را به بیماران خود که با این مشکل مواجه هستند، پیشنهاد می کنند.

اما لیپوساکشن چیست؟ به چه صورت انجام می شود؟ آیا خطر یا عوارضی هم دارد؟ در این مقاله به طور کامل به بررسی جنبه ها مختلف این جراحی خواهیم پرداخت.

 

لیپوساکشن یا لیپوپلاستی چیست

 

لیپوساکشن چیست

لیپوساکشن که با اصطلاح پزشکی لیپوپلاستی نیز نامیده می شود، یکی از مرسوم ترین روش های زیبایی اندامی بدن در سراسر جهان می باشد.

در این تکنیک با استفاده از مکش چربی ها برای برداشتن یا خارج کردن چربی در قسمت های انتخابی بدن شامل ران، بازو، شکم، باسن، گردن و نواحی دیگر، انجام می گیرد.

بسیاری از این روش به عنوان یک کاهش وزن دهنده یاد می کنند که اصطلاح اشتباهی است، اگر شما با ورزش بتوانید تعادل اندامی خود را برقرار سازید و در برخی نواحی با مشکل عدم تعادل همراه باشید، لیپوساکشن بهترین روش برای شماست.

در لیپوپلاستی، برای متعادل سازی اندامی که تغییر وزن یا چربی در آنها سخت یا غیرممکن شده باشد ( با توجه به عوامل درونی بدن) امکان عمل لیپوساکشن به شما برای برقراری یکسان سازی اندامی به شما کمک خواهد کرد.

 

لیپوساکشن چیست

 

نقاطی که لیپوساکشن بر روی آنها انجام می شوند

 • گردن
 • قفسه سینه و کمر
 • ران
 • پهلوها
 • ماهیچه ساق پا و مچ پا
 • بازوها
 • شکم
 • باسن
 • در موارد خاص برای کوچک کردن سینه نیز به کار می رود

 

لیپوساکشن به چه افرادی توصیه نمی شود

معمولا این جراحی به افرادی که دارای شاخصه های زیر هستند توصیه نمی شود مگر با صلاحدید پزشک:

 • کسانی که جریان خون محدودی داشته باشند.
 • افرادی که سابقه بیماری های قلبی عروقی را داشته باشند.
 • کسانی که سیستم بدنی آنها به دلیلی کهولت یا موارد دیگر بسیار ضعیف شده باشد.
 • افرادی که مشکل قند و دیابت شدید دارند.

 

لیپوساکشن به چه افرادی توصیه نمی شود

 

نکات قبل از عمل لیپوساکشن

قبل از شروع هرگونه تصمیم گیری سعی نمایید با کسب اطلاعات از مراجع عمومی و یا افرادی که در این زمینه تخصص دارند مانند جراحان و یا پزشکان متخصص در این زمینه مشورت نمایید.

پس از قطعی شدن تصمیم گیری، پزشک با انجام معاینات و انتظارات شما از این عمل جراحی و همچنین بررسی سابقه پزشکی شما، نسخه ای برای مصرف شامل ویتامین ها و مکمل ها و داروهای مورد نیاز قبل از عمل برای شما خواهد نوشت.

به طور معمول داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی و رقیق کننده به طور میانگین دو هفته از قبل از عمل توسط پزشک شما ممنوع می شود، مگر در موارد خاص با دستور پزشک.

لیپوساکشن نسبت به وسعت جراحی امکان انجام در مطب یا بیمارستان را خواهد داشت، به طوری که اگر نواحی انجام لیپوساکشن کوچک باشد، امکان انجام عمل در مطب وجود خواهد داشت، اما در جراحی در ابعاد وسیع تر به امکانات بیمارستانی احتیاج خواهد داشت.

 

انواع روش های جراحی لیپوپلاستی

بسته به نحوه لیپوساکشن و فیزیک بدنی هر شخص انجام جراحی به نحو مختلف امکان انجام گیری را خواهد داشت، که در ادامه به انواع این روش ها خواهیم پرداخت.

 

روش های جراحی لیپوپلاستی

 

1- جراحی به روش اولتراسونیک

در این روش پزشک متخصص با استفاده یک میله فلزی که با انرژی اولتراسونیک آمیخته شده است، انرژی را به زیر پوست انتقال می دهد.

انرژی اولتراسونیک باعث بهم ریخته شدن ارتباط سلول در چربی ها شده و چربی را به صورت یک محلول در می آورد، بدین صورت خارج کردن آن به صورت کامل امکان پذیر می شود.

 

2- لیپوساکشن به روش پاور

این نوع از جراحی که به نوعی ضربان زن به نام کانولا مجهز است، با سرعت بالا و ایجاد ارتعاش های فراوان کار جراح را برای خارج کردن چربی ها هموار می سازد.

در لیپوساکشن ها کوچک یکی از مطمئن ترین روش ها، همین روش پاور می باشد که با توجه به اینکه درد و تورم پس از جراحی را به دنبال خواهد داشت، اما امکان خارج کردن تمامی چربی را با دقت به جراح خواهد داد.

این روش برای قسمت های کوچک همچون بازوها، زانوها، مچ پا و نواحی کوچکی از این دست بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

 

3- لیپوساکشن لیزری

در این روش با استفاده از لیزر و ایجاد تشعشع بسیار بالا، چربی ها موجود در ناحیه مشخص شده تبدیل به مایع می شوند و با کمک جراح از بدن خارج می گردند.

در این روش جراح برای خارج کردن چربی از نوعی فیبر لیزری استفاده می کند که چربی و رسوبات را معلق می سازد، سپس با استفاده کانولا امکان خارج کردن آنا را فراهم می سازد.

4- لیپوساکشن تومسنت

در این روش که یکی از مرسوم ترین روش های لیپوپلاستی می باشد، محلولی که از جنس آب نمک است استریل نموده و به محل مورد نظر تزریق می نماید.

این محلول به از بین رفتن چربی ها کمک شایانی می کند، و در ادامه با استفاده از دارویی به نام اپی نفرین با انقباض عروقی برای کاهش درد رو به رو خواهد شد.

با استفاده از این داروها پوست ناحیه چربی متورم گشته، و جراح با ایجاد شکافی بر روی قسمت متورم شده و با استفاده از کانولا که لوله ای برای مکش مایعات و چربی ها می باشد، چربی ها و مایعات حاصل از آن را خارج می کند.

این مایعات خارج شده به صورت اضافی به طور طبیعی در داخل بدن بازسازی خواهند شد و جای نگرانی نخواهد داشت.

 

نکاتی جهت بهبودی سریعتر پس از جراحی

 • درد و تورم کوتاه مدت که چند روزی قابل مشاهده خواهد بود و کم کم شروع به بهبودی می کند.
 • استراحت مطلق بدون انجام کارهای سنگین برای مدت یک هفته.
 • انجام فعالیت ها جانبی کم به طوریکه به نواحی جراحی شده فشار وارد نشود.
 • مصرف داروهای تجویز شده پزشک جهت کاهش درد یا تورم.

 

بهبودی سریعتر پس از جراحی