لیفت چانه

لیفت چانه

لیفت چانه یکی از روش های نوین زیبایی عنوان می شود. بی شک یکی از اعضای بسیار مهم که نقش پررنگی در ایجاد زیبایی صورت دارد، چانه است. متاسفانه با افزایش سن یا چاق شدن بیش از حد این ناحیه دچار تغییرات بسیاری می شود. چربی های اضافی در چانه به دلایل ارثی، نوع آناتومی بدن و شرایط آب و هوایی نیز ایجاد می شوند.

اگر دارای چربی های اضافی در این ناحیه هستید، به راحتی می توانید از شر آن خلاص شوید. امروزه روش های متفاوتی برای این کار در نظر گرفته می شود که یکی از پرکاربردترین آنها لیفت چانه است. در این مقاله در مورد این روش، مزایا و معایب آن توضیحات جامعی را ارائه می دهیم.

لیفت چانه

عمل جراحی لیفت چانه چیست؟ 

زمانی که پوست گردن بافت سفت خود را از دست می دهد و عضلات این ناحیه دیگر توانایی محکم بودن ندارند، همچنین چربی های اضافی در این نواحی ایجاد می شوند، جراحی لیفت چانه گزینه مناسبی برای از بین بردن چربی های اضافی چانه محسوب می شود.

در واقع جراحان پلاستیک از روش های زیر به منظور لیفت چانه استفاده می کنند: 

·       لیپوساکشن

در این روش از لیفت، چربی های اضافی زیر پوست چانه توسط برش های کوچکی از این ناحیه خارج می شوند. لوله های بسیار کوچکی از طریق این نواحی برش خورده به زیر پوست فرستاده می شوند تا چربی های اضافی این ناحیه را خارج کنند. در این روش نیازی به بیهوشی نیست و تنها با بی حسی موضعی به راحتی و در زمان بسیار اندکی انجام می شود.

·       لیفت صورت

لیفت صورت نیز یکی از روش های جراحی بسیار مناسب است که به واسطه آن از شر چربی های اضافی و پوست های افتاده چانه و اطراف گردن خلاص می شوید. در این روش به دلیل بریدگی های پوست عموماً از بیهوشی استفاده می کنند تا شما هیچ گونه دردی را در حین انجام این عمل حس نکنید. با این حال با توجه به نوع افتادگی پوست و میزان آن ممکن است از بی حسی موضعی نیز استفاده شود.

·       لیفت گردن

لیفت گردن سبب می شود تا چربی های اضافی و پوست های افتاده ناحیه گردن و چانه از بین برود و جوانسازی پوست در این نواحی اتفاق بیفتد. در این روش از جراحی پوست های اضافی با روش سرویکوپلاستی و سفت کردن عضلات گردن از طریق پاتیزم پلاستی به منظور بهبود پوست در نواحی گردن و چانه انجام می شود. همچنین ممکن است پزشکان روش سنتی لیفت گردن را نیز با روش های جدید ترکیب کنند و از آن برای لیفت چانه نیز بهره بگیرند.

·       ساب منتوپلاستی

ساب منتوپلاستی نوعی لیفت چانه است که برای ایجاد زیبایی در این ناحیه استفاده می شود. این روش برای از بین بردن چربی های اضافی چانه، تغییر شکل در آن از نظر بزرگ یا کوچک بودن، اصلاح انحراف و سفت کردن عضلات این ناحیه از صورت انجام می شود.

 این عمل جراحی تخصصی مخصوص چانه سبب می شود تا هر گونه مشکل در این ناحیه به راحتی از بین رود. در این روش برش های بسیار کوچکی در زیر چانه ایجاد می شود که از این طریق سفت کردن عضلات این ناحیه و اعمال تغییرات صورت می گیرد.

لازم به ذکر است افرادی که دارای پوستی افتاده با خاصیت الاستیسیته بسیار اندکی هستند، انجام لیپوساکشن و ساب منتوپلاستی به آنها پیشنهاد نمی شود. زیرا در این روش ها بریدگی پوست های افتاده به منظور لیفت چانه صورت نمی گیرد.لیفت چانه

روند انجام جراحی چانه چگونه است؟ 

در بیشتر روش های ذکر شده در ابتدا برش های بسیار ریزی در زیر چانه صورت می گیرد تا از این طریق لوله های کوچک به نام کانول در این نواحی قرار داده شود. این لوله ها با اتصال به دستگاه مکش سبب می شوند تا چربی های اضافی این ناحیه از چانه خارج شوند. 

در نتیجه چربی ها در این ناحیه کاهش پیدا می کند. این روش در لیپوساکشن و ساب منتوپلاستی استفاده می شود. در روش های دیگر برش هایی در ناحیه پشت گوش و زیر چانه صورت می گیرد و بافت چربی اضافی برداشته شده و پوست های افتاده بریده می شوند. از این طریق عضلات گردن و چانه محکم خواهد شد.

لیفت چانه از طریق جراحی چه خطراتی دارد؟ 

با توجه به مزیت هایی که لیفت چانه برای افراد ایجاد می کند، ممکن است در برخی از مواقع خطراتی را نیز به همراه داشته باشد. به همین دلیل مراجعه به پزشک متخصص در این زمینه کمک بسیاری به شما خواهد کرد تا از عواقب و خطرات بد جراحی چانه ایمن بمانید. این خطرات شامل موارد زیر می شود: 

 •     ایجاد خونریزی
 •     عدم تقارن در صورت
 •     بیهوشی و عوارض بعد از آن مانند مشکلات تنفسی
 •     ایجاد حساسیت به ماده بیهوشی
 •     عفونت
 •     زخم
 •     ورم
 •     تجمع مایعات در زیر پوست
 •     کبودی پوست
 •     آسیب به رشته های عصبی
 •     ایجاد ناراحتی و درد

این عوارض بعد از لیفت چانه ممکن است در شما پدیدار شوند. در بیشتر مواقع این علائم طبیعی هستند و به راحتی می توان آنها را کنترل کرد. به همین دلیل رعایت نکات بهداشتی و توصیه های پزشک در این دوران در کاهش این علائم و خطرات بعد از لیفت تاثیر به سزایی دارد.

دئوکسی کولیک اسید چه روشی است؟ 

یکی از روش های غیر تهاجمی برای لیفت چانه، تزریق اسید دئوکسی کولیک به نواحی زیر چانه است. این اسید در کیسه صفرا وجود دارد و سبب می شود تا چربی های وارد شده به آن حل شود. تزریق این ماده به زیر چانه سبب از بین رفتن چربی های اضافی در این ناحیه می شود.

این روش در چند مرحله صورت می گیرد. تمامی این مراحل در طی چند هفته انجام می شود. با توجه به نوع ضایعه و چربی های موجود در این ناحیه درمان ها ممکن است متفاوت باشد. با این حال حداکثر به ۶ درمان برای از بین بردن چربی های اضافی چانه نیاز است.

مزایا و معایب روش اسید دئوکسی کولیک

هر روش درمانی دارای مزایا و معایبی است. این روش نیز از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه به بررسی مزایا و معایب این روش غیر تهاجمی می پردازیم.

مزایا: 

 •     بدون ایجاد برش
 •     بدون خونریزی
 •     دارای دوران نقاهت کوتاه

معایب: 

 •     دارای درد بیشتر در مقایسه با تزریق چربی و بوتاکس
 •     درمان طولانی تر تا چند جلسه
 •     ایجاد تورم در ناحیه گردن و چانه
 •     مشاهده نتایج مثبت در صورت حفظ وزن طبیعی

لیفت چانه

دوران نقاهت بعد از لیفت چانه چگونه است؟ 

بعد از لیفت چانه ممکن است کبودی و تورم را در نواحی برش خورده مشاهده کنید. این علائم بسیار طبیعی هستند و بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز از بین می روند. بنابراین در این دوران باید مراقبت های ویژه ای را انجام دهید. این مدت زمان نیز بستگی به نوع روش انتخاب شده برای لیفت چانه دارد. با انجام توصیه های پزشک این زمان ممکن است کاهش پیدا کند.

هزینه لیفت چانه چقدر است؟ 

هزینه ای که بابت لیفت چانه از افراد دریافت می شود به فاکتور های متعددی بستگی دارد. در حالت کلی هزینه ها بر اساس شرایط زیر محاسبه می شوند. بنابراین برای هر فرد متفاوت خواهد بود.

 •     هزینه دستمزد پزشک و استفاده از تسهیلات
 •     معتبر بودن مراکز انجام جراحی چانه
 •     هزینه دارو ها
 •     هزینه بیهوشی
 •     میزان ضایعات موجود در چانه
 •     زمان مورد نیاز برای لیفت چانه
 •     نوع روش انتخابی برای جراحی 

لیفت چانه یکی از روش های بسیار پیشرفته برای از بین بردن چربی های اضافی این ناحیه و پوست های افتاده زیر چانه عنوان می شود. این روش یا از طریق جراحی صورت می گیرد یا با تزریق پرکننده ها و اسید دئوکسی کولیک انجام می شود.

بنابراین هر کدام از این روش ها مزایای و معایب متفاوتی دارند. به همین دلیلی انتخاب بهترین روش برای انجام لیفت باید با مشورت پزشک متخصص در این زمینه صورت گیرد.

source:www.healthline.com, www.hopkinsmedicine.org