لیفت سینه

لیفت سینه

نقش سینه در ایجاد زیبایی در اندام بدن غیر قابل انکار است. به همین دلیل در سال های اخیر روش های متفاوتی از جمله لیفت سینه برای برطرف کردن مشکلات و افتادگی های این ناحیه ایجاد شده است. لیفت همانطور که از نام آن مشخص است برای بالا بردن سینه های افتاده مورد استفاده قرار می گیرد.

افرادی که به دلایل متفاوتی دچار افتادگی سینه شده اند، با انجام این روش به راحتی می توانند زیبایی اندام خود را دو چندان کنند. به همین دلیل در این مقاله به صورت اختصاصی در مورد این روش، مراقبت ها، خطرات و نتایج بعد از عمل مطالب مفیدی را جمع آوری کرده ایم.

لیفت سینهلیفت سینه چیست؟ 

لیفت پستان ماستوپکسی نیز نامیده می شود. در واقع لیفت نوعی عمل جراحی است که توسط پزشک جراح پلاستیک صورت می گیرد. افرادی که دارای سینه های افتاده و نامتقارن هستند، از این روش برای فرم دهی و تغییر شکل در سینه های خود استفاده می کنند.

جراح پوست های اضافی سینه را برداشته و بافت سینه را به سمت بالا هدایت می کند. این روش سبب می شود تا تغییرات بسیاری در سینه و فرم آن ایجاد شود. این عمل همچنین اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد. لازم به ذکر است که لیفت سینه برای تغییر در اندازه سینه انجام نمی شود و تنها به منظور تقویت عضلات آن و کاهش پستان ها صورت می گیرد.

در چه صورت لیفت سینه انجام می شود؟ 

به مرور زمان و افزایش سن، سینه ها تغییر حالت پیدا خواهند کرد. همانطور که می دانید، پوست خاصیت ارتجاعی دارد. در اثر عوامل متفاوتی، این خاصیت پوست از بین می رود. به همین دلیل تغییرات بسیاری در سینه ها ایجاد می شود. این عوامل شامل موارد زیر می شود: 

 •     بارداری
 •     تغییرات وزن
 •     تاثیر جاذبه زمین

بارداری

تغییر در سایز سینه ها یکی از مواردی است که اتفاق آن در زمان بارداری غیر قابل پیشگیری است. در این زمان رباط هایی که در سینه ها وجود دارند، کشیده می شوند. این امر به دلیل سنگین شدن سینه ها در شیردهی اتفاق می افتد. در نتیجه کشیدگی در بافت این نواحی سبب می شود تا فرم سینه ها افتاده شود.

تغییرات وزن

افزایش و کاهش وزن تاثیرات به سزایی در پوست شما دارد. با توجه به اینکه پوست خاصیت ارتجاعی دارد، تغییر در وزن و افزایش آن سبب می شود تا پوست این نواحی از بدن دچار کشیدگی شود. همچنین ایجاد ترک های پوستی نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که در اثر افتادگی سینه ها روی پوست ایجاد می شود.

تاثیر جاذبه زمین

از جمله عواملی که سبب کشیدگی رباط های سینه و ایجاد گودی روی آن می شود، جاذبه زمین است. در اثر جاذبه، کشیدگی به سمت پایین اتفاق می افتد.

افزایش سن

یکی دیگر از عواملی که افراد را مجاب می کند تا از لیفت سینه استفاده کنند، افزایش سن و پیری است. در اثر افزایش سن خاصیت ارتجاعی و الاستیسیته پوست کاهش پیدا می کند. در نتیجه پوست خاصیت سفت کنندگی خود را از دست می دهد. طی این جریان سینه ها به سمت پایین کشیده می شوند و فرم افتاده ای به خود می گیرند.

لیفت سینه چه خطراتی را به همراه دارد؟ 

لیفت سینه همانطور که گفته شد، سبب ایجاد زیبایی در این اندام می شود. در کنار مزیت هایی که این روش دارد، ممکن است خطراتی را نیز به همراه داشته باشد. در ادامه به بررسی این خطرات می پردازیم.

·       ایجاد زخم

از آنجایی که برای لیفت سینه برش هایی در این ناحیه صورت می گیرد، ایجاد جای زخم امری طبیعی است. در واقع جای زخم از یک تا دو سال روی پوست ماندگار است و بعد از این مدت به مرور زمان محو می شود. در صورتی که مراقبت های توصیه شده را بعد از لیفت انجام ندهید، جای زخم ممکن است به صورت پهن تر دیده شود.

·       بی حسی در سینه ها

این عارضه در بیشتر مواقع در چند هفته اول بعد از لیفت سینه ایجاد می شود. همچنین امکان دائمی بودن آن نیز وجود دارد. این بی حسی به احساس جنسی مربوط نمی شود.

·       عدم تقارن در شکل سینه ها بعد از لیفت

در صورتی که جراح مورد نظر مهارت بالایی در این امر نداشته باشد، امکان عدم تقارن در سینه ها وجود دارد. همچنین این عارضه ممکن است بعد از لیفت و به دلیل رعایت نکردن توصیه های پزشکی رخ دهد.

·       از دست دادن نوک سینه ها یا آئرولا ها

این خطر به ندرت اتفاق می افتد. در صورت بروز این مشکل خون رسانی به نوک پستان ها از بین می رود. این امر بافت پستان را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب آسیب رسیدن به نوک پستان ها و از بین رفتن آنها خواهد شد.

·       ایجاد مشکلات در شیردهی

در برخی از مواقع ممکن است بعد از لیفت مشکلاتی در شیردهی ایجاد شود. این امر به ندرت اتفاق خواهد افتاد.

·       ایجاد خونریزی، عفونت و واکنش های آلرژیک

هر عمل جراحی همراه با برش، خونریزی و درد همراه است. لیفت پستان نیز از این قاعده مستثنی نیست. در برخی از مواقع ایجاد حساسیت به بانداژ یا نخ بخیه نیز ممکن است، رخ دهد. این عوارض در طول عمل و بعد از آن مشاهده می شوند.

چگونه برای لیفت سینه آماده شویم؟ 

برای آماده شدن این عمل کافی است در ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. پزشک از طریق زیر آمادگی شما را مورد بررسی قرار می دهد: 

 •     مرور تاریخچه پزشکی شما
 •     انجام معاینات بدنی
 •     پرس و جو درباره دلیل لیفت سینه و انتظارات شما

لیفت سینه

کارهایی که باید قبل از لیفت پستان انجام دهیم

بی شک انجام برخی از کارها قبل از لیفت سینه در نتایج بعد از آن تاثیرات بسیاری خواهد گذاشت. در ادامه به برخی از کارهای مهم قبل از جراحی اشاره می کنیم.

 •     انجام ماموگرافی قبل از لیفت سینه
 •     ترک کردن سیگار قبل از عمل
 •     قطع مصرف داروهایی مانند آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی
 •     تعادل در ایجاد وزن
 •     برنامه ریزی برای نگهداری های لازم بعد از عمل

در طول عمل، پزشک چه اقداماتی را انجام می دهد؟ 

جراح مورد نظر با توجه به نوع عمل و میزان ضایعات موجود در آن ممکن است از تکنیک های متفاوتی برای این امر استفاده کند. این تکنیک ها شامل موارد زیر می شود.

 •     برش در نواحی تیره تر اطراف نوک سینه ها
 •     برش از آئرولا ها به سمت پایین تا برآمدگی پستان ها
 •     برش افقی در امتداد برآمدگی پستان

در همه این تکنیک ها بافت سینه به سمت بالا کشیده می شود و پوست های اضافی این نواحی برش داده خواهد شد. معمولاً انجام لیفت سینه از دو تا سه ساعت به طول می انجامد.

مراقبت های بعد از عمل لیفت سینه

انجام مراقبت های زیر بعد از لیفت سینه امری ضروری است.

۱.    استفاده از سینه بند های طبی را فراموش نکنید. این امر به جلوگیری از تجمع مایعات و از بین بردن تورم پوست کمک می کند.

۲.    از دارو های ضد درد و التهاب با تجویز پزشک در چند روز اول استفاده کنید.

۳.  روی پشت خود بخوابید.

۴.    یک تا دو هفته بعد از عمل از فعالیت های جنسی خودداری کنید.

۵. از قرار گرفتن در آفتاب بپرهیزید.

لیفت سینه

نتایج بعد از لیفت سینه چگونه است؟ 

برای مشاهده نتایج نهایی باید تا چند ماه منتظر بمانید. با این حال همان اوایل تغییرات در سینه خود را مشاهده خواهید کرد. با برطرف شدن التهابات در زخم و طی کردن دوره بهبودی تا دو هفته، نتیجه قابل قبولی را مشاهده خواهید کرد. 

لازم به ذکر است این نتایج ممکن است به صورت دائمی نباشند و به مرور زمان شما شاهد افتادگی مجدد سینه های خود باشید. با این حال انجام مراقبت های لازم و حفظ وزن ایده آل از این مشکل جلوگیری خواهد کرد.

بنابراین لیفت سینه یکی از روش های پیشرفته برای بالا بردن سینه های افتاده و از بین بردن پوست های اضافی این ناحیه از بدن عنوان می شود. این روش جراحی، زیبایی و اعتماد به نفس را در شما افزایش خواهد داد. 

source:www.mayoclinic.org