لیزر موهای زائد

اگر اصلاح کردن، موم انداختن یا استفاده از موچین برای از بین بردن موهای زائد برایتان خوشایند نیست و خسته کننده شده است، لیزر موهای زائد گزینه‌ای مناسبی برای شماست.

در این فرایند نور بسیار متمرکز به  فولیکول‌های مو تابیده می‌شود، رنگدانه‌های فولیکول‌ها نور را جذب می کنند و همین مو را از بین می‌برد.

 

لیزر موهای زائد

 

مزایای لیزر موهای زائد

لیزر برای از بین بردن موهای زائد صورت، شانه‌ها، پا، بازو، زیر بغل، خط بیکینی و دیگر قسمت‌ها مناسب است.

مزایای استفاده از لیزر برای از بین بردن موهای زائد عبارتند از:

دقت: لیزر می‌تواند موهای سیاه و درشت را شناسایی کند و هدف قرار دهد و در عین حال به پوست آن ناحیه آسیبی نرساند.

سرعت: هر پالس لیزر تنها کسری از ثانیه زمان می‌گیرد و می‌تواند همزمان موهای زیادی را با هم از بین ببرد. لیزر تقریباً در هر ثانیه می‌تواند منطقه‌ای حدوداً به اندازه یک سکه را پوشش دهد. انجام لیزر برای مناطق کوچکتر مثل لب بالایی کمتر از یک دقیقه زمان می‌برد و مناطق بزرگ مانند کمر یا پاها ممکن است تا چیزی حدود یک ساعت طول بکشد.

پیش بینی‌پذیری: موها برای اکثر بیماران به طور متوسط پس از سه تا هفت جلسه به طور دائم نابود خواهد شد.

 

لیرز موهای زائد

فیلم لیزر موهای زائد

 

 

چطور برای انجام لیزر موهای زائد آماده شویم؟

برطرف کردن موهای با لیزر یک فرایند پزشکی است که انجام نیاز به آموزش دارد و بالقوه می‌تواند همراه با خطراتی باشد. قبل از انجام لیزر موهای زائد، از کارآمدی پزشک یا تکنیسینی که این کار را انجام می دهد اطمینان حاصل کنید.

برای لیزر موهای زائد صورت باید حداقل دو هفته از آخرین زمان کندن موها با موچین، موم، یا بند گذشته باشد. برای لیزر موهای زائد بدن نیز باید حداقل یک ماه از کندن موها گذشته باشد. در این مدت فقط از تیغ و روش‌های تراشیدن مو استفاده کنید تا ریشه مو برای انجام لیزر باقی بماند. در فواصل بین جلسات نیز فقط از تراشیدن موها استفاده کنید. بسته به سرعت رشد موهای زائدتان 1 تا 2 روز قبل از انجام لیزر، محل مورد نظر را کاملاً بتراشید، به طوری که فقط زبری موها احساس شود و در زمان لیزر، موهای بلند وجود نداشته باشد. وجود موهای بلند باعث سوختگی پوست شما می‌شود. قبل از انجام  لیزر محل مورد نظر را از هر گونه کرم ضد آفتاب و مرطوب کننده و مواد آرایشی کاملاً پاک کنید.

دقت کنید که لیزر موهای زائد نیاز به تکرار دارد و در هر جلسه فقط درصدی از موها که در فاز رشد هستند از بین می‌رود و چون موها هم زمان رشد نمی‌کنند. به طور متوسط 4 تا  6 جلسه درمان نیاز است. تعداد جلسات لیزر به عوامل متفاوتی  از جمله عوامل هورمونی، سن و … بستگی دارد.  بعد از 6 جلسه درمان با لیزر در صورت نیاز می‌توان لیزر را هر 6 ماه تا یک سال تکرار کرد.

اگر پوست خود را برنزه کرده‌اید، حداقل تا یک ماه نمی‌توانید لیزر انجام دهید. لیزر بر روی موهای سفید نیز بی‌تأثیر است. توجه داشته باشید که بلافاصله بعد از لیزر، موهای زائد در سطح پوست وجود دارند و حتی ممکن است تا دو هفته رشد کنند ولی بعد از آن به تدریج شروع به ریختن می‌کنند.  در مورد موهای بدن این زمان طولانی‌تر است. در طول این دو هفته اگر تمایل داشتید می‌توانید با احتیاط روی آن‌ها را بتراشید.

اگر در منطقه لیزر شده، علائمی همچون زخم، تاول، ترشح چرکی و … ایجاد شد به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

 

لیزر موهای زائد قبل و بعد

آیا لیزر موهای زائد عوارض جانبی هم دارد؟

عوارض جانبی شایع عبارتند از:

  • تورم
  • قرمزی پوست
  • ناراحتی و تحریک پوست

این علایم عمدتاً پس از چند روز تسکین پیدا می‌کنند. اگر علایم همچنان باقی ماندند به پزشک مراجعه کنید.

علایمی که کمتر رایج هستند عبارتند از:

  • جای زخم
  • سوختگی
  • تاول‌ها
  • عفونت‌ها
  • تغییرات دائمی در رنگ پوست

مشکلات و عوارض جدی در فرایند برطرف کردن موهای زائد با لیزر نادر است، به خصوص اگر پوست فرد روشن باشد و به طور منظم از ضد آفتاب استفاده کند. در پوست‌های حساس و تیره امکان تغییر رنگ موقت پوست وجود دارد که به تدریج برطرف می‌شود. اگر در انتخاب پزشک حرفه‌ای دقت کنید احتمال بروز این عوارض کمتر خواهد شد.

 

از فرایند لیزر موهای زائد چه انتظاری داشته باشیم؟

تجهیزات لیزر بر طبق رنگ‌، ضخامت و محل قرار گیری موها و همچنین رنگ پوست شما تنظیم می‌شود. بسته به این که از چه نوع لیزری برای انجام فرایند استفاده می‌شود شما و تکنیسینی که کار را انجام خواهد داد باید از محافظ چشم مناسبی استفاده کنید. لازم است لایه خارجی پوست با ژل سرد یا دستگاه‌های خنک کننده مخصوص محافظ شود. این مسئله کمک می‌کند تا نور لیزر به پوست نفوذ کند.

سپس تکنیسین یک پالس را در محل مورد نظر اعمال می‌کند و محل را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که بهترین تنظیمات مورد استفاده قرار گرفته و مشکلی ایجاد نشده است.

بعد از اتمام فرایند،  احتمالاً به شما کیسه یخ، کرم یا لوسیون ضد التهاب یا آب سرد داده می‌شود تا هر گونه ناراحتی احتمالی را برطرف کند. احتمالاً جلسه درمانی دیگری برای 4 یا 6 هفته بعد تنظیم می‌شود. باید تا زمانی که رشد موها متوقف شود به درمان ادامه دهید.

بهبودی

تا یک یا دو روز بعد از لیزر، منطقه‌ای از پوست که تحت درمان قرار گرفته ظاهر و دردی شبیه به آفتاب‌سوختگی خواهد داشت. استفاده از کمپرس سرد و مرطوب کننده‌ها ممکن است مفید باشد. اگر درمان روی صورت شما انجام شده از روز بعد می‌توانید آرایش کنید؛ مگر اینکه پوست شما تاول زده باشد.

طی ماه آینده، موهایی که مورد درمان قرار گرفته‌اند از بین می روند. فراموش نکنید که تا یک ماه بعد از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا تغییری در رنگ پوستتان ایجاد نشود.