لایه برداری از سطح پوست

لایه برداری از سطح پوست

لایه برداری فرآیند از بین بردن سلول های مرده پوست از سطح پوست شما با استفاده از یک ماده شیمیایی ، گرانول یا ابزار لایه برداری است.

 پوست شما به طور طبیعی سلول های مرده پوستی را می ریزد تا هر ۳۰ روز یکبار سلول های جدید بسازد.

 بعضی اوقات سلول های مرده کاملاً ریخته نمی شوند.  این می تواند منجر به لکه های خشک ، پوسته پوسته و منافذ مسدود شده شود.  لایه برداری می تواند به جلوگیری از این امر کمک کند.

لایه برداری از سطح پوست

 لایه برداری می تواند به چندین روش ظاهر پوست شما را بهبود بخشد.

 طبق آکادمی پوست، لایه برداری می تواند پوست شما را روشن تر به نظر برساند و با افزایش جذب ، اثر بخشی محصولات موضعی مراقبت از پوست را بهبود بخشد.

 لایه برداری منظم همچنین می تواند به جلوگیری از منافذ مسدود شده کمک کند ، در نتیجه چین و چروک های کمتری ایجاد می شود.

 لایه برداری طولانی مدت می تواند تولید کلاژن را افزایش دهد.  کلاژن ،برای پوست درخشان و پر جنب و جوش مهم است.

 هر محصول یا روش لایه برداری که نیاز به شستشوی دستی یا مالش دادن دارد ، به عنوان یک لایه بردار فیزیکی شناخته می شود.

 بزرگ ترین مزیت برای لایه برداری فیزیکی سهولت دسترسی است.

در اینجا مواردی وجود دارد که باید در هنگام انتخاب محصول در نظر داشته باشید:

 دامنه را بررسی کنید.  شما هرگز نباید از اسکراب مخصوص بدن خود در صورت استفاده کنید.  اسکراب بدن به طور کلی سخت تر است و ممکن است بافت ظریف صورت را پاره کند.

 از یک محصول در یک زمان استفاده کنید.  اگرچه ممکن است خریدن یک مجموعه کامل از محصولات وسوسه‌انگیز باشد ، شما نباید از بیش از یک لایه بردار در یک زمان استفاده کنید.  استفاده از چندین محصول لایه بردار در همان ناحیه پوست می تواند به پوست آسیب برساند و عوارض جانبی ناخواسته به دنبال داشته باشد. 

لایه برداری شیمیایی

 در این روش از مواد شیمیایی مختلفی از جمله اسیدهای هیدروکسی و رتینول با آنزیم هایی برای تجدید پوست شما استفاده می شود.

 در حالی که اسکراب های DIY و OTC می توانند به بهبود ظاهر پوست شما کمک کنند ، لایه برداری شیمیایی می تواند نتایج چشمگیر تری را ارائه دهد.

 مانند لایه برداری فیزیکی ، لایه برداری شیمیایی در صورت استفاده نادرست باعث تحریک پوست می شود.  اگر در مورد چگونگی ترکیب یک محصول شیمیایی در روال خود مطمئن نیستید ، برای راهنمایی به متخصص پوست یا سایر ارائه دهنده های خدمات بهداشتی مراجعه کنید.

لایه برداری از سطح پوست اسیدهای هیدروکسی آلفا (AHAs)

 AHA ها گروهی از اسیدهای محلول در آب هستند که معمولاً از میوه های قندی حاصل می شوند.  AHA های محبوب شامل:

 گلیکولیک اسید ، که از نیشکر تهیه می شود

 اسید لاکتیک ، که در شیر و سبزیجات یافت می شود

 اسید سیتریک ، که در میوه مرکبات یافت می شود

 ترشریک اسید ، از انگور

 اسید مالیک ، موجود در سیب

 این اسیدها به از بین بردن سطح پوست شما کمک می کنند تا سلول های پوستی جدید و به طور یکدست تر ایجاد شود.

 بسته به نوع ، AHA ممکن است به موارد زیر نیز کمک کند:

 هایپرپیگمانسیون خفیف مانند لکه های سنی ، ملاسما و زخم ها

 منافذ بزرگ شده

 خطوط ریز و چین و چروک سطح

 تن پوست ناهموار

 اسیدهای بتا هیدروکسی (BHAs) 

 از طرف دیگر BHA ها محلول در چربی هستند.  این اسیدها به عمق فولیکول های موی شما فرو می روند تا روغن های اضافی و سلول های مرده پوست را خشک کنند تا منافذ شما را باز کنند.

به همین دلیل ، محصولات BHA در درجه اول برای درمان آکنه و آفتاب استفاده می شوند.

 اسید سالیسیلیک رایج ترین BHA است.  این به عنوان یک درمان آکنه شناخته شده است ، اما همچنین می تواند به آرام شدن قرمزی عمومی و التهاب کمک کند.

 رتینوئیدها

 رتینوئیدها نوعی داروهایی هستند که از ویتامین A به دست می آیند. آنها برای تسکین پوست آسیب دیده آفتاب ، به حداقل رساندن علائم پیری و درمان آکنه استفاده می شوند.

 آنها با محافظت از پوست شما در برابر رادیکال های آزاد و ترویج تولید کلاژن کار می کنند.

 چندین رتینوئید موضعی موجود است ، از جمله:

 رتینول

 آداپالن

 ترتینوئین

 تزاروتن و …

 رتینوئیدها از نظر غلظت متفاوت هستند.  اگر گزینه های OTC کار نمی کنند ، با یک متخصص پوست صحبت کنید.  آنها ممکن است بتوانند فرمول قوی تری را برای شما تجویز کنند.

لایه برداری از سطح پوست

 چه چیزی برای نوع پوستی من مفید است؟

 انتخاب روش لایه برداری مناسب برای نوع پوست ، خطر تحریک را به حداقل می رساند و به شما در رسیدن به بهترین نتیجه ممکن کمک می کند.

 پوست حساس

 اگر پوست شما بعد از استفاده از محصولات جدید به طور کلی دچار لک شده یا در غیر این صورت تحریک می شود ، حساس به نظر می رسد.BHA ها معمولاً نسبت به سایر لایه بردارهای شیمیایی یا فیزیکی تحریک کننده هستند.

 در بعضی موارد ، پوست حساس علامت یک بیماری زمینه ای است.  اگر شرایطی مانند اگزما و روزاسه دارید ، همیشه قبل از استفاده از محصولات جدید ، با متخصص پوست یا سایر ارائه دهنده خدمات بهداشتی صحبت کنید.

 پوست معمولی

 پوست طبیعی شفاف است و به راحتی تحریک نمی شود.  بسیاری از افرادی که پوست “طبیعی” دارند ، می دانند که بدون تجربه عوارض جانبی می توانند هر روش یا محصول لایه برداری را امتحان کنند.  درنهایت به ترجیح شخصی می رسد.

 پوست خشک

 پوست خشک پوسته پوسته یا خشن است.AHA هایی مانند اسید گلیکولیک می توانند لایه سطحی پوست شما را بشکنند و به مرطوب کننده شما اجازه دهند تا سلول های جدید پوست شما را به طور مؤثر هیدراته کند.

پوست چرب

 پوست چرب براق به نظر می رسد و احساس چربی می کند.  افرادی که پوست چرب دارند اغلب قادر به استفاده از لایه بردارهای شیمیایی و فیزیکی قوی تر هستند. 

پوست ترکیبی

 پوست ترکیبی با ترکیبی از بخش های چرب و خشک مشخص می شود.  شما باید روی هر منطقه به صورت جداگانه و محصولات جایگزین در صورت لزوم، تمرکز کنید.

 به عنوان مثال ، شما ممکن است یک روز از یک اکسید کننده شیمیایی استفاده کرده یا از محلول های چرب در روز استفاده کنید و یک روز سطح پایین AHA را در مناطق خشک در روز کنید.

پوست مستعد آکنه

 اگر مستعد ابتلا به برآمدگی یا آکنه خفیف تا متوسط هستید ، به دنبال محصولات حاوی رتینوئیدها ، اسید سالیسیلیک یا اسید گلیکولیک باشید.

اگر نیاز دارید با پزشک متخصص پوست خود صحبت کنید.

source:www.healthline.com