فیلر چیست و چه کاربردی دارند

استفاده از ژل یا فیلرها یا به ترجمه دقیق آن درمافیلرها در درمان‌های پزشکی رو به افزایش است، اما این فیلرها چیست‌اند و چه کاربردی دارند؟ یکی از اولین نشانه‌های پیری، از دست رفتن حجم پوست صورت و بدن و ایجاد چین‌وچروک می‌باشد. از بین بردن این خطوط و بازگرداندن حجم ازدست‌رفته‌ی پوست و توپر کردن دوباره‌ی آن، از طریق روش بدون جراحی تزریق ژل میسر است. اگر می‌خواهید شکل صورت شما به حالت قبل برگشته و یا از میزان خطوط و چین‌وچروک‌ها بکاهید، تزریق ژل می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد. ژل‌ها یا فیلرها نوعی پرکننده‌های پوستی هستند که از مواد مختلف طبیعی، انسانی (از مواد بدن انسان) و یا مصنوعی ساخته‌شده‌اند و در طول سال‌ها برای تزریق در زیر پوست گسترش‌یافته‌اند. این روش درمان جدیدی نیست به‌طوری‌که از اواخر سده 18 میلادی، پزشکان چربی‌های موجود در بازوی فرد را خارج کرده و در صورت خود فرد تزریق می‌کردند. درواقع امروزه نیز تزریق چربی محبوبیت خاص خود را داشته و برخی پزشکان با برداشت چربی اضافی از نواحی بدن و تزریق آن به نقاط دیگر باعث فرم دادن و اصلاح آن قسمت می‌گردند. در اواخر سده 19 ام میلادی پزشکان از پارافین و پس‌ازآن از سیلیکون به عنوان پرکننده، استفاده می‌کردند اما به دلیل برخی گزارشات و به خطر افتادن سلامت افراد، استفاده از این مواد را کنار گذاشتند. در قرن 19 میلادی در آمریکا، دانشمندان یک نوع از کلاژن (به عنوان فیلر) را که به طور طبیعی در پوست گاو وجود دارد و برای انسان بی‌خطر می‌باشد را کشف کردند. از این زمان به بعد استفاده از این فیلر جدید از تزریق چربی پیشی گرفت. بر اساس گزارش جامعه جراحان پلاستیک آمریکا (ASAPS)، تزریق کلاژن فیلر چهاردهمین درمان زیبایی شایع با بیش از 53 هزار تزریق در سال 2010 در آمریکا می‌باشد. بااین‌حال این رقم با کاهش شدید روبرو شد به‌طوری‌که در سال 2011 تولید و استفاده از این نوع فیلر بسیار کاهش پیدا کرد و عملا متوقف گردید. علت این قضیه را می‌توان افزایش استفاده از فیلرهای هیالورونیک اسید و یا دیگر انواع فیلر را نام برد. مانند فیلرهای کلسیم هیدروکسی آپاتاید، پلی لاکتیک اسید ، فیلرهای PMMA و فیلرهای مشابه از این دسته دانست. این فیلرها دارای تاییدیه های سازمان‌های بهداشتی مانند سازمان غذا و دارو آمریکا بوده و تولید و مصرفشان روبه افزایش می‌باشد و می‌توان این روش را یکی از محبوب‌ترین روش‌هایی پیشرفته باستانی که در علم پزشکی امروز کاربرد دارد، دانست.

 

فیلر چیست تزریق فیلر

 

فیلرها چطور عمل می‌کنند؟

چربی ها و کلاژن‌های موجود در پوست با بالا رفتن سن و کهولت به‌تدریج شروع به نمایان شدند می‌کنند، که چربی و کلاژن‌ها موادی هستند که وظیفه دارند تا از شل شدن و افتادگی پوست جلوگیری کنند، بنابراین با بالا رفتن سن، پوست ما می‌تواند نازک‌تر، چروکیده‌تر و شل‌تر گردد.  فیلرها به بازگرداندن پوست ما به ظاهر جوان سابق خود کمک می‌کنند. این مواد در قسمت‌هایی از پوست که نیاز به کشیده شدن و حجم دهی دارند، تزریق شده و موجب قوام و جوان‌سازی در آن مناطق می‌گردند. فیلرها در غلظت‌های مختلف وجود دارند. به‌طورکلی، هرچه ژل غلیظ‌تر باشد در عمق‌های بیشتر پوست تزریق می‌شوند ( لایه میانی پوست). به‌طورکلی می‌توان گفت شما با تزریق فیلر انواع خطوط عمیق و سطحی را می‌توانید ترمیم کنید.

 

فیلرها چطور عمل می‌کنند

 

 

انواع فیلرها

فیلرها در حالت استاندارد به دودسته دائمی و غیردائمی تقسیم می‌شوند، که در ادامه مطلب قصد داریم به شرح انواع این دسته‌بندی‌ها بپردازیم.

 

 • فیلرهای PMMA؛ این نوع فیلرهای پرکننده نیمه دائمی محسوب می شوند و اغلب برای درمان چین وچروک های متوسط و عمیق، خطوط و شیارها و یا خطوط نازولیبیال استفاده می‌شود. همچنین می‌توان برای پر کردن جای خالی اثرات زخم‌ها و یا حجم دهی لب از این فیلرها استفاده کرد. هنگامی‌که به دنبال یک درمان دائمی برای پر کردن چین‌وچروک‌ها هستید. فیلرهای PMMA را جایگزین خوبی برای فیلرهای هیالورونیک اسید و یا کلاژن هستند. یکی از نکات منفی این فیلرها تعداد جلسات متعدد برای تزریق به منظور حجم دهی مناسب و مدت زمان بالا (تقریبا سه ماه) برای رسیدن به نتیجه مطلوب می‌باشد. همچنین احتمال مشاهده این فیلر زیر پوست نیز وجود دارد. برای گرفتن نتیجه مطلوب و همچنین ماندگاری بالا از این نوع فیلرها نیازمند تزریق با تکنیک صحیح زیر پوست خواهید بود. بنابراین انتخاب پزشک حرفه ای و ماهر برای تزریق این نوع فیلرها بسیار مهم می‌باشد.تنها نام تجاری این نوع از فیلرها که دارای تأییدیه FDA  می‌باشند، فیلر Artefill  است.
 • فیلرهای پلی لاکتیک اسید؛ فیلرهای پلی لاکتین اسید نوعی پرکننده مصنوعی محسوب می‌شوند که برای تزریق صورت کاربرد دارند و باعث تحریک بدن برای تولید کلاژن می‌شوند. از این ماده بیش از 40 سال برای ساخت نخ بخیه استفاده می‌شده است. این نوع فیلر برای نیمه پایینی صورت مانند خطوط خنده، حجم دهی لب و پرکردن خطوط عمیق کاربرد زیادی دارد. این نوع فیلرها برخلاف دیگر فیلرها نتایج فوری ندارد و با تحریک بدن برای تولید کلاژن پس از چند ماه نتایج مطلوب دیده خواهد شد. این نوع فیلرها نیمه دائم می‌باشند بااین‌حال شما نیازمند تزریق فیلر در هر ماه هستید و این کار را تا 3 ماه اول درمان باید انجام دهید تا فرم مناسب و نتیجه دلخواه ایجاد گردد. تزریق این فیلر به تبحر خاص پزشک برای گرفتن اثر مناسب و طولانی‌مدت دارد. تنها فیلر پلی لاکتین اسید دارای FDA ، فیلر Sculptra Aesthetic می‌باشد.

 

پروسه انجام درمافیلر

به دلیل حساسیت بسیار بالا در این روش داشتن متخصص حرفه‌ای و کلینیک مناسب جهت انجام این عمل بسیار حائز اهمیت، یکی از معتبرترین کلینیک‌های فعال در این زمینه کلینیک توس می‌باشد. همچنین پزشک ممکن است آزمایش پوست (درصورت نیاز) و یا حتی یک درمان اولیه برای جلسه اول به شما پیشنهاد کند تا نوع فیلر، جواب دهی آن برای شما و احتمال داشتن آلرژی به آن را بررسی کند. برای درمان خطوط و چین‌وچروک‌ها یک کرم بی‌حس‌کننده 20 دقیقه قبل از درمان بر روی ناحیه موردنظر اعمال می‌گردد. البته بعضی فیلرها همراه با 0.3% ماده لیدوکایین(بی حسی) می‌باشند که درهنگام تزریق ایجاد بی‌حسی برای فرد می‌کنند. این فیلرها معمولا برای تزریق لب استفاده می‌شوند. تکنیک های مختلفی برای تزریق براساس نوع فیلر و ناحیه درمان استفاده می‌شود که در ادامه برخی از آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته است. به طور کلی روش‌های انجام این پروسه به چهار روش مختلف زیر تقسیم می‌شود:

 • روش سوراخ های متعدد، دراین روش چندین تزریق بر روی یک خط از چین و چروک ها برای پر کردن و حجم دادن آن ها انجام می‌گیرد.
 • برای تزریق ناحیه های با وسعت زیاد مانند گونه ها، حجم دادن چهره، سینه و… از تکنیک های دیگری مانند هاشور زنی متقاطع استفاده می‌کنند.
 • روش خطی، در این روش با زاویه مشخص، طول کامل سوزن را به وسط عمق چین‌وچروک‌ها فرستاده و درحالی‌که سوزن را بیرون می‌کشند، تزریق انجام می‌گیرد.
 • میزان تزریق براساس مشاوره قبل از درمان و در خواست بیمار انجام می‌گیرد. دقت کنید بسته به نوع فیلر، ناحیه درمان و میزان حجم دهی مورد نیاز شما باید بعد از دوره زمانی مشخصی برای تزریق مجدد به پزشک مراجعه نمایید.

 

پروسه انجام درمافیلر

 

نکات مراقبتی در دوران نقاهت

 • درصورت داشتن درد، با مشورت پزشک خود اقدام به مصرف مسکن ها برای یک مدت کوتاه نمایید.
 • کبودی و تورم باید پس از چند روز کاهش پیداکند در غیر این صورت به پزشک خود مراجعه نمایید.
 • در صورت پدیدار شدن آثاری همچون ورم، با استفاده از کمپرس یخ می توانید نقطه مورد نظر را التیام بخشید.
 • پس از تزریق در صورتی رضایت شما انجام نگیرد ممکن است عمل ترمیم و یا تزریق مجدد توسط پزشک انجام گیرد.

 

کاربردهای استفاده از فیلرها

 • بهبود جای زخم و اسکارها
 • زاویه سازی و بهبود طرح صورت
 • بهبود حالت و افزایش حجم لب‏ها
 • کم کردن و ازبین بردن چین و چروک‏ها
 • کم کردن خطوط و چین و چروک‏‎های پوست

 

4.کاربردهای استفاده از فیلرها