رادیوفرکانسی یا rf چیست؟

امواج رادیویی و مایکروویوهای ساطع شده با انتقال آنتن ها نوعی انرژی الکترومغناطیسی هستند.  به آنها در مجموع انرژی “رادیو فرکانس” یا “RF”  گفته می شود.  RF در بسیاری از محصولاتی که اکثر افراد به عنوان بخشی از زندگی مدرن روزانه با آنها تعامل دارند ، از جمله تلفن های همراه ، لپ تاپ های بی سیم ، رادیوها وجود دارد و در حال حاضر در پزشکی کاربرد دارد.رادیوفرکانسی یا rf چیست؟

این روش چه مدت طول می کشد؟

بسته به مناطقی که باید تحت درمان قرار گیرند ، این روش ممکن است از حدود بیست دقیقه تا چند ساعت طول بکشد.

 روش rf کجا انجام می شود؟

این عمل معمولاً در اتاق عمل و گاهی اوقات در اتاق فلوروسکوپی (اشعه ایکس) انجام می شود.

  Rfچگونه انجام می شود؟

از آنجا که اعصاب روی اشعه ایکس دیده نمی شوند ، سوزن ها با استفاده از نشانه های استخوانی قرار می گیرند که نشان می دهد اعصاب معمولاً کجا هستند.  فلوئوروسکوپی (اشعه ایکس) برای شناسایی آن نقاط برجسته استخوانی استفاده می شود.  بی حسی موضعی (مانند نووکائین) برای به حداقل رساندن ناراحتی تزریق می شود.  پس از تأیید موقعیت نوک سوزن ، یک سوزن مخصوص درج شده است.

هنگامی که سوزن در وضعیت خوبی قرار دارد ، همانطور که توسط اشعه ایکس تأیید شده است ، تحریک الکتریکی قبل از هرگونه ضایعه انجام می شود.

این تحریک ممکن است باعث ایجاد وز وز یا سوزن سوزن شدن یا احساس فشار شود یا ممکن است مانند ضربه زدن به بدن شما باشد . همچنین ممکن است احساس کنید که ماهیچه های شما پرش می کنند. شما باید در این قسمت از روند بیدار باشید تا بتوانید ، آنچه را احساس می کنید گزارش دهید.  سپس بافت های اطراف نوک سوزن گرم می شوند ، برای چند ثانیه با استفاده از دستگاه رادیو فرکانس عبور می کند.  این اعصاب را به طور نیمه دائمی “بی حس” می کند.

 ایا برای انجام این عمل باید درد زیادی را تحمل کنم ؟

خیر. این روش تحت بی حسی موضعی انجام می شود.  بیشتر بیماران نیز آرام بخش وریدی وبی دردی ، که تحمل این روش را آسان تر می کند استفاده می کنند .  مقدار آرام بخش داده شده به طور کلی بستگی به تحما بیمار دارد . لازم است شما به اندازه کافی بیدار باشید تا در طی مراحل به راحتی ارتباط برقرار کنید.

 من بعد از عمل باید چه انتظاری داشته باشم ؟

در ابتدا تا یک هفته پس از آن ، درد عضلات وجود خواهد داشت.  بسته‌های یخی معمولاً این ناراحتی را کنترل خواهند کرد.

پس از پایان دو هفته اول ، ممکن است درد شما از بین رفته یا بسیار کمتر شود.  برخی از بیماران ممکن است برای چند هفته به حساسیت یا درد ، سوزش یا بی حسی دچار شوند

برخی از بیماران ممکن است دچار ضایعه سرگیجه شوند.  تسکین درد در حدود 2 تا 3 هفته مشاهده می شود ، نه بلافاصله.

 بعد ازعمل باید چه کاری انجام دهم؟

ما به بیماران توصیه می کنیم بعد از عمل حداقل یک روز در خانه بمانند . و استفاده از کیسه های یخی را فرموش نکنند .

 آیا می توانم روز بعد برای کار به بیرون بروم؟

باید بتوانید روز بعد به کارهای خود ادامه دهید .  گاهی اوقات درد در محل تزریق باعث می شود که شما نتوانید به کار خود برای چند روز ادامه دهید.

 اثرات این روش چه مدت طول خواهد کشید؟

در صورت موفقیت آمیز بودن، اثرات این روش می تواند از 3-18 ماه البته معمولاً 6-9 ماه به طول انجامد.

 چند جلسه به  rfنیاز دارم؟

اگر روش اول علائم شما را به طور کامل تسکین ندهد ، ممکن است توصیه شود که تکرار کنید.

 آیا روش rf به من کمک می کند؟

پیش بینی اینکه آیا این روش به شما کمک می کند یا خیر ، بسیار دشوار است.  به طور کلی ، بیمارانی که به بلوک های بی حسی موضعی مکرر پاسخ داده اند نتایج بهتری داشته اند.

خطرات روش  rfچیست؟

به طور کلی ، این روش بی خطر است.  با این وجود ، با هر روشی خطرات ، عوارض جانبی و … وجود دارد

هر زمان که یک تزریق از طریق پوست وجود دارد ، خطر عفونت وجود دارد.  به همین دلیل از شرایط استریل برای این موارد استفاده می شود

بلوک  سوزن ها باید از پوست و بافت نرم عبور کنند و این باعث ایجاد درد می شود.  اعصاب برای ضایعه ممکن است در نزدیکی رگ های خونی یا اعصاب دیگری باشد که به طور بالقوه آسیب ببینند.  در هنگام قرار دادن وسایل دقت زیادی می شود.

لطفا در مورد نگرانی های خود با پزشک متخصص صحبت کنید .رادیوفرکانسی یا rf چیست؟

برای چه کسانی مناسب است؟

تا زمانی که شما به طور کلی سالم هستید و هیچ گونه بیماری پوستی یا عفونت در منطقه تحت درمان ندارید ، دلایل پزشکی کمی وجود دارد که بیماران نباید تحت این معالجه قرار گیرند.

اگرچه هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این روش درمانی برای زنان باردار مضر است ، وجود ندارد ، به شما توصیه می شود تا پس از زایمان برای شروع دوره درمانی صبر کنید.

افرادی که دارای وسایل برقی هستند ، به عنوان مثال ، ضربان سازها یا ایمپلنت های فلزی در منطقه درمان ، نمی توانند تحت معالجه قرار گیرند.

بیماران مبتلا به سرطان فعلی یا سابقه سرطان ، به ویژه سرطان پوست یا خال های بدخیم.

همچنین توصیه نمی شود برای افرادی که سابقه اختلالات پوستی مانند زخم های کلوئیدی ، بهبودی غیر طبیعی زخم و همچنین پوست های خیلی خشک و شکننده دارند استفاده شود.

  چه کسی نباید این روش را انجام دهد؟

اگر در حال استفاده از داروهای رقیق کننده خون هستید ، یا اگر عفونت فعال ادامه یابد ،شما نباید این روش را انجام دهید.

source:www.nsradiology.com, www.skinbodyhealthclinic.com