دیمپل پلاستی یا جراحی چال گونه چیست

لبخند یکی از بهتری حالات روحی و جسمی هر شخصی است، البته این لبخند می تواند با جزئیات بیشتر و بهتر نمای بیرونی و جذابیت خاصی را در زیبایی افراد ایجاد خواهد کرد.

از این رو زیبایی که امروزه تبدیل به جزء جدایی ناپذیر و البته بسیار مهم در ارتباطات اجتماعی و زندگی شخصی تبدیل شده است، یکی از برجسته ترین ارکان خود را در میان لبخندهای شما جای داده است.

امروزه عامل های در جذابیت هنگام خندیدن مانند داشتن چال لپ، از محبوبیت بالایی برخوردار است.

این درجه از محبوبیت باعث شده تا افراد در اولین نگاه جلو آیینه بروند و مشاهده کنند که آیا آنها نیز از این جذابیت ظاهری برخوردا هستند یا خیر؟

درصد بالایی از افراد به طور طبیعی دارای چال لپ نیستند، از این رو با کمک دستورالعمل های پزشکی سعی در ایجاد چال لپ به صورت دلخواه خود هستند.

در این مطلب قصد داریم تا به بررسی چگونگی جراحی زیبایی چال لپ و مزایا و معایب آن بپردازیم.

 

دیمپل پلاستی یا جراحی چال گونه

 

تعریف چال گونه

چال گونه که در بعضی افراد به طور طبیعی وجود دارد در واقع، گواه از یک نقص کوچک در عضلات صورت اشخاص دارای این چال، است، این نقص سبب نزدیک شدن پوست و عضلات صورت شما به یکدیگر می شود.

در نتیجه این نقص، بافت های عضلانی از یکدیگر فاصله می گیرند و باعث ایجاد یک چال در قسمت گونه شما می شوند.

ولی این نقص به دلایل مختلف باعث محبوبیت و ایجاد جذابیت در افراد در سطح جامعه شده، و این دلیلی مناسب برای تبدیل شدن و ایجاد این نواقص عضلانی به صورت یک جراحی زیبایی گشته است.

البته در بعضی فرهنگ های آسیایی به افرادی که دارای چال گونه هستند، افراد سعادتمند یا خوش اقبال نیز گفته می شود.

 

چال گونه

 

دیمپل پلاستی چیست

چال گونه که در اصطلاح پزشکی به آن “دیمپل پلاستی” نیز گفته می شود، نوعی از جراحی زیبایی محسوب می شود که، برای ایجاد یک چال در قسمت گونه و کشیدگی پوست در هنگام لبخند زدن ایجاد می شود.

با توجه به پیشرفت های پزشکی امروزه امکان ایجاد یک یا چند چال به وطر همزمان در صورت وجود دارد، که می تواند توسط متخصص در این زمینه انجام گیرد.

 

دیمپل پلاستی چیست

 

نکاتی قبل از جراحی چال گونه

قبل از انجام هر گونه تصمیم در خصوص انجام این نوع جراحی، حتما به صورت علمی و عملی جراحی های انجام شده در این زمینه را مورد بررسی قرار دهید و با آگاهی کامل تصمیم به این عمل بگیرید.

بعد از مشاوره با جراح مورد نظر خود و تست های مورد نیاز در صورت صلاحدید پزشک، بطور معمول متخصصان مواردی را به عنوان نکات ایمنی قبل از جراحی به متقاضیان توصیه می کنند که در ادامه به چند توصیه مهم جراحان می پردازیم:

 • نوشیدن و یا خوردن هر غذای یا آشامیدنی تا 8 ساعت قبل از عمل اکیدا ممنوع می باشد.
 • از استعمال هرگونه مواد مخدر اعم از سیگار و مواد دیگر 2 هفته قبل و بعد از عمل به شدت خودداری فرمایید.
 • از نوشیدن هرگونه مواد الکی خالص یا نیمه خالص یک هفته قبل از جراحی خودداری کنید.
 • در صورت احساس هرگونه نابهنجاری یا درد با صلاحدید پزشک متخصص خود، امکان استفاده از مسکن های ساده مانند پاراستامول و استامینوفن را خواهی داشت.
 • حتما قبل از انجام جراحی چال گونه استحمام کنید.
 • دستورالعمل های مستقیم دکتر در مورد داروهای مورد مصرف به خصوص دو هفته قبل و بعد عمل را کاملا جدی بگیرید.
 • دقت داشته باشید که حتما جراح متخصص در این زمینه باید این عمل را انجام دهد و متخصصان دیگر همچون درماتولوژیست ها مجوز انجام چنین جراحی ها را نخواهند داشت.

 

مراحل جراحی دیمپل پلاستی

این نوع عمل به دلیل سهولت و پروسه های کمتر نسبت به جراحی های مشابه نیاز به بیهوشی ندارد و به صورت سرپایی انجام می گیرد.

این جراحی که حتی می تواند در مکانی بغیر از بیمارستان، مانند یک مطب تخصصی و مجهز صورت پذیرد.

در آغار عمل برای جلوگیری از درد احتمالی، مقداری از مواد بی حسی موضعی که می تواند از مواد مختلف باشد استفاده می شود، (ولی به طور معمول از لیدوکائین برای این گونه بی حسی های موضعی استفاده می شود) و به طور میانگین تا 15 دقیقه بعد که بی حسی بطور کامل محسوس شد جراحی ادامه پیدا می کند.

سپس جراح با ایجاد شکاف بوسیله یک نمونه بردار، اقدام به خارج کردن مقدار کمی چربی از پوست ناحیه مورد نظر برای جراحی می کند.

به طور معمول مساحت و نقطه مورد نظر که به توافق جراح و بیمار قبل از جراحی انجام گرفته، به ابعاد 2 الی 3 میلی متر بر روی صورت با فاصله معین شده از قبل از سمت دهان خواهد بود.

سپس از نقطه مشخص شده، بخیه ای از یک سمت به سمت دیگر عضله گونه زده خواهد شد، تا تعادل سازی و ایجاد عضله متحرک بر روی گونه اثری دائمی داشته باشد.

 

مراحل جراحی دیمپل پلاستی

 

نکاتی جهت تسریع در بهبودی پس از جراحی دیمپل پلاستی

پس انجام جراحی شما به سرعت روند بهبودی را طی خواهید کرد اما رعایت کردن نکات زیر برای تسریع در این بهبودی و رعایت موارد ضروری پیشنهاد می شود:

 • تا چند ساعت پس از عمل از نوشیدن و خوردن خودداری کنید و پس از چند ساعت با خوردن غذاهای نرم، صرف غذا را آغار نمایید.
 • تا دو روز پس از عمل از لبخند یا خنده های شدید خودداری نمایید تا بخیه های ایجاد شده، در عضله ها به طور کامل قرار گیرد.
 • برای بررسی های هرچه بیشتر روند بهبودی و قرار گرفتن بخیه ها به وطر مناسب در عضله های صورت، ملاقاتی را با جراح خود ترتیب دهید.
 • استفاده از دهان شویه های استاندارد تا چند روز پس از جراحی به طور منظم پس از صرف غذا و وعده های غذایی مختلف، انجام شود.
 • در صورت ایجاد یا احساس هرگونه درد پس از جراحی به طور دائم از پزشک خود درخواست تجویز داروی مسکن برای تسکین درد خود بکنید.
 • اگر پس از عمل با هرگونه تورم یا کبودی مواجه شدید حتما این موضوع را با جراح خود در میان بگذارید.

 

بهبودی پس از جراحی دیمپل پلاستی