درباره بوتاکس بیشتر بدانید

بوتاکس سمی است که کنترل عضلات را مختل کرده و قدرت انقباض را از آن ها می گیرد. این ویژگی، گرچه نوعی عارضه به شمار می آید، اما کاربردهای سودمند پزشکی نیز دارد.

سم بوتولینوم با فلج عضلات زیرپوستی برای صاف کردن چین و چروک های صورت و ایجاد ظاهری جوان تر در افراد به کار می رود؛ تزریق بوتاکس یکی از اقدامات درمانی برای کاهش چین و چروک های ناشی از اخم کردن که در بین ابروها یا روی پیشانی ایجاد می شوند و چروک های اطراف چشم و دهان که در موقع خندیدن ظاهر می شوند، است.

بوتاکس در برخی موارد برای کاهش میزان تعریق در کف دست ها یا زیر بغل نیز استفاده می شود، بوتاکس در درمان لوچی، بلفارواسپاسم، میگرن مزمن و نیز کاربرد دارد، سم بوتولونیوم با از بین بردن انتقال پیام عصبی به عضله موجب کاهش قدرت انقباض عضله می شود،

بوتاکس حتماً باید برای چین های فعالی که عضله زیرشان دارند استفاده شود تا موثر واقع شود، در فاصله دو روز تا دو هفته بعد از تزریق، آثار تزریق بوتاکس ظاهر می شود، اوج اثر ماده به طور متوسط، ده روز بعد از تزریق است، اما دوام آثار مثبت در افراد مختلف متفاوت است، در اغلب موارد، این دوره حدود سه تا هفت ماه طول می كشد، در تعداد كمی از افراد نیز تأثیر اولین تزریق، نه تا دوازده ماه و حتی در موارد نادری، یك سال و نیم پابرجا می ماند.

 

تزریق بوتاکس

 

چگونه بوتاکس انجام می شود؟

انجام بوتاکس تنها چند دقیقه طول می کشد و نیازی به بیهوشی ندارد. بوتاکس با یک سوزن نازک به عضلات خاصی تزریق می شود، این عمل درد چندانی ندارد. دو هفته پیش از انجام بوتاکس از مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهاب خودداری کنید تا کبودی کاهش پیدا کند.

 

عوارض جانبی بوتاکس

کبودی موقت شایع ترین عارضه جانبی بوتاکس است. به ندرت ممکن است پس از تزریق بوتاکس دچار سردرد شوید، که البته پس از 24 تا 48 ساعت بهبود پیدا خواهد کرد. درصد کمی از بیماران ممكن است دچار افتادگی پلک شوند که معمولاً در عرض سه هفته از بین می رود. افتادگی پلک اغلب زمانی اتفاق می افتد که بوتاکس به اطراف حرکت می کند، بنابراین منطقه تحت درمان را تا  12 ساعت پس از تزریق نمالید و تا یک ساعت پس از انجام بوتاکس دراز نکشید.

 

چگونه بهترین بوتاکس را داشته باشیم؟

شاید آدم های مشهوری را دیده باشید که ناگهان صورتشان تغییر کرده و حتی غیر قابل تشخیص شدند، احتمالاً این سوال برای شما پیش خواهد آمد که: بوتاکس قرار است این طور به نظر برسد؟

جواب این است که: نه لزوماً.

بگذارید به تفاوت میان بوتاکس بد و خوب بپردازیم و اینکه چطور می توانید مطمئن شوید با انجام بوتاکس بهترین نتایج را خواهید گرفت.

بوتاکس بد این طور به نظر می رسد:

 • زمانی که بوتاکس بد انجام شود صورت حرکت نمی کند، در هنگام لبخند زدن پوست اطراف چشم ها جمع نمی شود، احساسات فرد در صورتش مشخص نیست و حالات صورت خشک و بی روح است. حتی گاهی نوشیدن مایعات با استفاده از نی سخت می شود.
 • اگر تزریق بوتاکس در نواحی از اطراف چشم ها انجام شود، ایجاد ظاهری شیطانی و ترسناک می کند.
 • به نظر نمی رسد که یک سوم فوقانی، میانی و پایانی صورت، با یکدیگر هماهنگ باشند.
 • دم ابروها خیلی به سمت بالا کشیده شده است، طوری که انگار فرد تعجب کرده است!
 • گوشه های دهان بیش از اندازه افتاده یا ناهموار است.
 • صورت حالت براق و مرواریدی پیدا می کند که عارضه مصرف طولانی و دوزهای بالای بوتاکس است.

 

بوتاکس خوب چگونه به نظر می رسد؟

 • می توانید پوست را به نرمی و به شکل طبیعی حرکت دهید، هرچند ممکن است حرکات صورت مثل قبل نباشد.
 • قسمت های مختلف صورت، با یکدیگر هماهنگ و سازگار به نظر می رسند.
 • ابروها در موقعیت طبیعی خود قرار دارند و با حرکات صورت به طور طبیعی حرکت می کنند.
 • صورت تان سرحال و شاداب به نظر می رسد، انگار که به تازگی از تعطیلات بازگشته اید. خط اخم ها از بین رفته است.
 • قضیه این است که بوتاکس لازم نیست همه چروک ها را حذف کند و عضلات صورت را کاملاً فلج کند. صورت باید بعد از انجام بوتاکس طبیعی به نظر برسد.
 • انجام بوتاکس در قسمت های پایین صورت دشوارتر است و بنابراین مطمئن شوید که پزشکی که این کار را برای شما انجام می دهد، با تجربه و ماهر است.