جراحی لیپوماتیک

آیا در رابطه با عمل زیبایی و جراحی لیپوماتیک اطلاعاتی دارید؟ از مراحل و روش کار آن با خبر هستید؟ مزایای آن را می‌دانید؟ آیا این جراحی عوارض و خطراتی دارد؟ از نکات مهم و اقدامات ضروری قبل از این جراحی اطلاع دارید؟ شما نیز از چربی های اضافی بدن خود خسته شده اید؟ 

اگر از آن دسته افرادی هستید که راه های مختلف را جهت لاغری امتحان کرده اید و نتیجه ای نداشته است؛ جراحی لیپوماتیک گزینه مناسبی خواهد بود. به طوری که در این مقاله در رابطه با تمامی جوانب این جراحی صحبت شده است. بنابراین با ما همراه باشید که به خوبی با آن آشنا شوید و با اطلاعات کامل این عمل لاغری را انجام دهید.

لیپوماتیکجراحی لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یک جراحی زیبایی جهت رهایی از چربی‌های اضافی است. لیپوماتیک ساده‌ترین و راحت‌ترین راه جهت تخلیه چربی و لاغری خواهد بود. این روش با لرزش‌های نیمه شدید انجام می‌شود که امن‌ترین راه جهت کاهش وزن است. 

این جراحی زیبایی در کلینیک سرپایی نیز انجام می شود و به داروی بیهوشی نیاز ندارد. تنها با یک جلسه و با حداقل عوارض، مقدار زیادی چربی از بدن جدا می‌شود. با این جراحی بیمار پوست رویی خود را از دست نمی‌دهد. این عمل همچنین بدن را قوی می‌کند. لازم است اشاره شود که کاهش اندازه برای مدت طولانی ادامه پیدا می‌کند و سلولیت را از بین خواهد برد.

 در این عمل جراحی چربی به صورت کامل به شکل فیزیکی از بین می‌رود و با حرکات لرزشی چربی آزاد می‌شود. به طوری که این چربی‌ها بدون هیچگونه درد و خونریزی از بدن حذف می‌شوند. هدف از این جراحی تغییر اندازه و شکل بدن است. ضمن اینکه روند بهبود این جراحی بین سه تا هفت روز خواهد بود. 

جراحی لیپوماتیک و مزایای آن 

یکنواختی و یکریختی چربی در زیر پوست و درست همچون سایر دستگاه‌های مکش باعث برآمدگی چربی در زیر پوست نمی‌شود.  تعداد روزهایی که مجبور هستید که شکل‌دهنده بدن را برای این جراحی بپوشید؛ خیلی کم است و نهایت ۲ هفته طول می‌کشد. از دیگر مزایای این روش باید به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • جمع کردن پوست و شکل دادن آن در این روش بهتر از جراحی‌های دیگر است. 
 • در این جراحی از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. 
 • تورم و ترشح در این جراحی خیلی کم است. 
 • احتمال عفونت بسیار پایین خواهد بود. 
 • آمبولی چربی کم است و هیچ موردی گزارش نشده است. 
 • به بستری شدن نیازی نیست و شخص بعد از درمان مرخص می‌شود. 
 • خستگی و فرسودگی و جراحت بدن در این جراحی کم است. بنابراین این جراحی نسبت به جراحی‌های دیگر راحت‌تر است. 

جراحی لیپوماتیک و عوارض آن 

عوارض لیپوماتیک یک درصد از صد درصد است که شامل نکروز پوستی (سیاهی) و آمبولی پوستی خواهد بود. این جراحی دو الی سه ساعت به صورت سرپایی طول می‌کشد. پزشک شما باید زمانی را برای درمان اختصاص دهد. به این دلیل که این دستگاه بر اساس لرزش است و پزشک ممکن است که خسته باشد و در نهایت اشتباه کند. از جمله عوارض احتمالی این جراحی باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • لرزش شدید باعث بیماری و جراحت فیزیکی می شود. 
 • التهاب 
 • بی‌حسی موضعی منطقه درمان شده 
 • عفونت که خیلی به ندرت پیش می‌آید. 
 • بیماری‌ها و مشکلات قبلی یا کلیوی 
 • واکنش آلرژیک 
 • سوزش پوست 
 • بخیه 
 • خارش 
 • افزایش دمای بدن 
 • حالت تهوع 
 • حس ضعف و سرگیجه 

لیپوماتیکمناطقی که قابلیت جراحی لیپوماتیک را دارد 

برای تمامی نقاط بدن شامل شکم، بازو، شانه، باسن، پاها، کمر، قفسه سینه، جلوی زانو، پهلوها، خط گردن و منطقه زیر چانه، بالای بازو، ران‌ها، قسمت خارجی هر دو ران و قسمت داخلی و درونی آن این جراحی انجام می شود. بنابراین محدودیت زیادی جهت لاغری و چربی زدایی بدن شما با این روش وجود ندارد.

روش انجام جراحی لیپوماتیک 

در اندامی که لیپوماتیک باید انجام شود؛ سوراخی به قطر ۲-۵ میلی متر ایجاد می‌شود و بعد از آن، دستگاه از طریق سوراخ وارد بافت چربی بدن خواهد شد. به طوری که با استفاده از لرزش‌های فرابنفش، بافت چربی از بین می رود و محلول برای بی‌حسی و پیشگیری از خونریزی تزریق می‌شود. در نهایت چربی و محلول بی‌هوشی از طریق سوراخ‌ها از بدن خارج می‌شود. این دستگاه یک سیستم ایمنی فعال دارد که زمانی که با بافت غیرچربی مواجه می‌شود؛ خطر پارگی اندام‌ها و سوختگی پوست بسیار پایین خواهد بود.

نکات مهم قبل از عمل جراحی لیپوماتیک 

جهت انجام هر گونه جراحی خصوصا این نوع، باید به نکات مهمی توجه کنید که حین یا قبل و بعد از آن با مشکل خاصی رو به رو نشوید. از جمله این نکات باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • اطلاعات کافی در رابطه با منطقه مورد جراحی
 • مراجعه به مرکز مراقبت سلامت معتبر 
 • داشتن یک جلسه مشاوره قبل از انجام عمل 
 • در صورتی که دارویی مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید. 

مزایای لیپوماتیک نسبت به سایر روش‌ها 

۱- لایه چربی در زیرپوست در جراحی لیپوماتیک به صورت کاملا یکنواخت است و مانند سایر روش‌های عمل ساکشن به صورت گلوله‌مانند در زیر پوست ایجاد نمی‌شود. 

۲- در این روش لازم است که بیمار تنها به مدت دو هفته از گن استفاده کند. به طوری که در ساکشن سنتی این زمان حدود ۶ ماه بود و لیزر لیپولیز حدود ۲ تا ۴ ماه است. با این حال توصیه می‌شود که برای بهتر جمع شدن ۳۰ تا ۴۰ روز اضافه تر از گن استفاده شود. 

۳- این روش به این دلیل که به ترابکولاهای پوستی کمتر صدمه می‌رسد؛ از روش‌های دیگر ساکشن بهتر است. 

۴- استفاده از بی‌حسی موضعی در این روش کافی است و بیمار هیچگونه دردی ندارد. در صورتی که در روش‌های دیگر اگر از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شد؛ بیمار احساس ناراحتی و درد شدیدی داشت و به داروهای آرام بخش و خواب‌آور و تا حدی به بیهوشی خفیف نیاز دارد. 

۵- ترشحی که ممکن است از محل ساکشن بروز کند؛ معمولا تا ۳۶ ساعت طول می‌کشد. درحالی که در روش‌های دیگر بیشتر است.

۶- ریسک عفونت در این روش بسیار پایین است. 

۷- آمبولی چربی نسبت به روش‌های دیگر خیلی کم تر است و حتی تاکنون گزارشی از بروز آن نداریم.

۸- برای جراحی لیپوماتیک به بستری نیازی نیست و بیمار بلافاصله مرخص می‌شود.

۹- خستگی و کوفتگی در این عمل نسبت به سایر عمل‌ها خیلی کمتر است. 

اقداماتی که قبل از عمل باید انجام شود 

۱- در جلسه مشاوره سوالاتی از بیمار پرسیده می‌شود که بیمار باید با دقت به آن‌ها جواب دهد. از جمله این سوالات موارد زیر است:

آیا بیمار سابقه‌ بیماری‌هایی مثل دیابت کنترل نشده، فشارخون بالا، بیماری‌های قبلی و عروقی مانند سکته قلبی یا مغزی، جراحی‌های قبلی به ویژه در ناحیه موردنظر را دارد یا خیر. سابقه بیماری‌های مزمن مانند سرطان، لوپوس، بیماری‌های همراه با ضعف سیستم ایمنی را دارد یا خیر. 

۲- آیا سابقه مصرف داروهای ضدانعقادی مانند آسپرین، وارفارین، پلاویکس و داروهای ضعیف‌تر مانند بروفن و خانواده آن، ویتامین E یا غیره را دارد یا خیر. 

۳- انجام سونوگرافی از نظر قطر چربی زیرجلدی، احتمال فتق و غیره.

۴- انجام آزمایشات خونی از نظر کم خونی، کارکرد کبد و کلیه، تست بارداری در زنان، تست‌های انعقادی و تست تشخیص بیماری‌هایی مانند هپاتیت و غیره.

۵- تکمیل فرم رضایت‌نامه 

مراقبت‌های بعد از عمل لیپوماتیک 

بعد از جراحی لیپوماتیک جهت جلوگیری از اتلاف آب بدن، باید به مقدار کافی آب بنوشید. قبل و بعد از جراحی به مدت ۴۸ ساعت از نوشیدن نوشیدنی‌های الکلی پرهیز کنید.  همچنین تا ۱۸ ساعت نباید رانندگی انجام دهید. 

در صورتی که پوست شما در روزهای اول شل بود؛ بیمار تا ۳ روز نباید به صورت ۹۰ درجه بنشیندو زیرا پوست شل شده، چین می‌خورد و مایعات بین سپتوم‌های آن حبس می‌شود. به طوری که این امر سفتی پوست زیر شکم را به همراه خواهد داشت. به همین دلیل از بیمار خواسته می‌شود که بیشتر دراز بکشد یا راه برود. 

به عنوان سخن آخر 

به جراحی لیپوماتیک، جراحی لیپوساکشن نیز گفته می‌شود که یک جراحی سرپایی برای حذف و برداشت چربی بدون از دست دادن پوست و بازگشت چربی است. در این مقاله دانستید که طی هر دوره یک مقدار چربی اضافه از طریق عمل ساکشن حذف می‌شود. به صورت مکرر برای شکم، ران‌ها، گردن، چانه و کمر استفاده می‌شود. همچنین با مزایا، عوارض و اقدامات قبل و بعد از جراحی نیز آشنا شدید.

همچنین دانستید که جهت انجام این جراحی باید به پرشکانی ماهر و باتجربه مراجعه کنید.

source:basirclinic.com