جراحی فک

جراح دهان و فک و صورت کیست؟

جراحان دهان و فک و صورت متخصصان دندانپزشکی هستند که شرایط ، نقص ، صدمات و جنبه های زیبایی بینی دهان ، دندان ها ، فک و صورت را درمان می کنند.
جراحان دهان و فک و صورت از بیمارانی که از شرایطی مانند دندان عقل مشکل ، درد صورت و آرواره های اشتباه دارند مراقبت می کنند ، عمل جراحی کاشت دندان و ترمیمی را انجام می دهند و از بیماران دارای تومور یا کیست فک و شرایط عملکردی و زیبایی بینی نواحی فک و صورت مراقبت می کنند.
برخی از مراحل انجام شده توسط جراحان دهان و فک و صورت شامل موارد زیر است:
عمل جراحی دندانپزشکی (جراحی برای از بین بردن دندان های آسیب دیده ، کشیدن دندان های خراب ، پیوند استخوان یا عمل جراحی پیش از پروتز برای تهیه آناتومی بهتر برای قرار دادن پروتزها یا سایر پروتزهای دندانی)
تشخیص و درمان آسیب شناسی خوش خیم منطقه (کیست ، تومور و غیره).
تشخیص و درمان پاتولوژی بدخیم منطقه (سرطان دهان و سر و گردن).
جراحی برای قرار دادن ایمپلنت های دندانی استخوان (تجمع استخوان).
تشخیص و درمان ناهنجاری های مادرزادی استخوان ران مانند شکاف لب و کام و ناهنجاری های طاق جمجمه (جراحی گشنی صورت).
تشخیص و درمان اختلالات درد مزمن صورت.
. تشخیص و درمان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)
تشخیص و معالجه (نیش نادرست و ارتوژناتی (به معنای واقعی کلمه “نیش مستقیم”
تشخیص و درمان آسیب های بافت نرم و سخت ناحیه دهان و فک و صورت (شکستگی فک ، شکستگی استخوان گونه ، شکستگی بینی ، شکستگی جمجمه و شکستگی استخوان اطراف چشم).
دندان های پایینی که به بیرون از دندان های جلوی فوقانی کشیده می شوند ، مشخص می شود. این وضعیت به نام مال اکلوژن نیز گفته می شود.
این یک شکل بولداگ مانند در دهان و صورت ایجاد می کند. برخی موارد کمبود نیش می تواند شدید باشد و باعث می شود دندان های پایین به جلو کشیده شوند. موارد دیگر خفیف تر و تقریباً قابل توجه نیستند.
برخی از افراد ممکن است یاد بگیرند که با موارد خفیف زندگی کنند ، موارد شدید ممکن است باعث مشکلات بهداشت دهان و دندان شود ، مانند:
گاز گرفتن و جویدن غذا مشکل دارد

جراحی فک
چالش با صحبت کردن

درد دهان و صورت به دلیل سوء استفاده از فک
دندان ها دلایل کمبود
نحوه تراز دندان شما ممکن است تحت تأثیر عوامل مختلفی باشد. به طور معمول ، دندان ها به گونه ای رشد می کنند که دندان های فوقانی کمی بالاتر از دندان های پایین قرار گیرند. دندان های شما ( دندان های صاف و پهن در پشت دهان ) باید در یکدیگر قرار بگیرند. تراز صحیح دندان شما را از گاز گرفتن گونه ها ، لب ها ، یا زبان در هنگام غذا خوردن باز می دارد.

عادات کودکی

برخی از عادت های دوران کودکی ممکن است خطر ابتلا به کمبود زیر بغل یا سایر سوء عملکرد دندان ها را افزایش دهد. عوامل عبارتند از:
مکیدن انگشت شست
فشار دادن روی دندان ها با زبان
استفاده از پستانک در کودکان بالای 3 سال
تغذیه طولانی مدت از بطری فراتر از سال های شیرخوار

ژنتیک

بیشتر اوقات ، این مشکل به ارث می رسد. ژنتیک همچنین بر روی شکل و اندازه فک و دندان فرد تاثیر خواهد گذاشت.
ممکن است شخصی با دندان های بسیار نزدیک به هم متولد شود ، دچار ضربه شود ، به شکل غیر طبیعی باشد یا به درستی در کنار هم قرار نگیرد. نقایص خاصی مانند شکاف لب و کام ممکن است در بدو تولد ظاهر شود. همه این شرایط بعضی اوقات می تواند منجر به مال اکلوژن شود.جراحی فک

صدمه

صدمات شدید به صورت ممکن است باعث آسیب دائمی در فک شود. غالباً می توان استخوان های شکسته را ترمیم کرد ، اما فک ها همیشه بعد از ترمیم جراحی همیشه به طور صحیح در کنار هم قرار نمی گیرند.

تومورها

تومورهای روی فک ها یا دهان ممکن است باعث بیرون کشیدن فک ها شود و باعث ایجاد زخم شود.
اکثر مردم با دندان های کاملاً هماهنگ متولد نشده اند. معمولاً ، دندان های اندکی نامرتب نیازی به درمان پزشکی ندارند. با این حال ، تصحیح ، به ویژه هنگامی که شدید است ، می تواند مزایای بزرگی داشته باشد.
تمیز کردن دندان ها آسان تر می شود. خطرات شما برای پوسیدگی دندان و بیماری لثه کاهش می یابد. همچنین فشار کمتری روی دندان ها ، فک ها و عضلات صورت خود خواهید داشت. این می تواند خطرات شما از شکستن دندان را کاهش دهد و همچنین علائم دردناک اختلالات گیجگاهی فکی را کمتر می کند.

درمان در منزل

مسواک زدن و نخ دندان زدن به طور مرتب علاوه بر مراجعه به دندانپزشک برای معاینه و تمیز کردن ، بخش های مهم درمان دندان های سالم است. اما افرادی که مشکلی با موارد دندانپزشکی ندارند باید از دندان های خود مراقبت ویژه ای کنند تا از آسیب بیشتر و پوسیدگی بیشتر جلوگیری شود.
حداقل دو بار در روز به مدت دو دقیقه با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. به مسواک زدن در امتداد خط لثه و داخل ، بیرون و پشت دهان خود توجه کنید. حتماً علاوه بر مسواک زدن نخ را نیز فراموش نکنید. برای معاینه و تمیز کردن حداقل دو بار در سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید.جراحی فک

 

درمان پزشکی

معالجه پزشکی تنها راهی برای درست کردن دندان ها و تراز صحیح است.
جراحی شامل معاینه ، اشعه ایکس ، بیهوشی عمومی ، برش استخوان ، تغییر شکل استخوان و جابجایی فک است. پیچ ، سیم و باند لاستیکی نیز فک را در جای خود نگه می دارند. برای بهبودی از جراحی فک یک تا سه هفته طول می کشد و غالباً دندانپزشک برای نگه داشتن دندان ها بریس یا سایر وسایل دندانپزشکی را توصیه می کند.

source:www.healthline.com, www.advanceddentalspecialists.com