جراحی برداشتن خال و زائده های پوستی

یکی از شایع ترین نوع عارضه های پوستی که به طور کم و بیش در اکثر افراد وجود دارد، داشتن خال در نواحی مختلف پوست آنها است.

این نوع عارضه که در دسته بندی زائده های پوستی قرار می گیرد، معمولا به دلیل ناهنجاری های گروه های سلولی اعم از رنگدانه ها و یا تجمع سلول ای پیگمنتی بوجود می آیند.

این نوع از زائده های پوستی علاوه بر ایجاد تصویری ناخوشایند از پوست فارغ از اینکه در هر نقطه ای از بدن قرار داشته باشد، علاوه بر یک ناهنجاری پوستی، قابلیت تبدیل شدن به یک بیماری تمام عیار مانند سرطان را در حالت هایی که شکل های نامنظم تر دارند، افزایش می دهند.

اما به صورت عمده این نوع زائده پوستی یعنی خال ها، در قسمت های صورت، دست، پا و کمر نمو بیشتری نسبت به بقیه نواحی در بدن دارند.

اما همانند هر بیماری دیگری این نوع زائده پوستی نیز دارای درمان پزشکی و صد درصدی می باشد که، علاوه بر پیگیری از تبدیل شدن یک عارضه کوچک به بیماری، به زیبایی پوست شما کمک شایانی می نماید.

این نکته نیز حائز اهمیت است که در برخی موارد افراد با داشتن این خال ها بر روی نقاط مختلف خود در صورت نداشتن موقعیت های پیش سرطانی لزومی به برداشت آن ندارند، اما برخی دیگر با داشتن این خال ها دچار کاهش اعتماد به نفس در آنها می گردد که خبر خوش در این مطالب، نوید درمانی قطعی برای این دغدغه فکری و جسمی آنها را رفع خواهد نمود.

در ادامه مطلب قصد داریم به بررسی این نابهنجاری پوستی و راه حل های درمانی آن بپردازیم.

 

جراحی برداشتن خال و زائده های پوستی

 

انواع خال ها

خال انواع متنوعی دارند که بعضی جنبه زائده ای و بعضی جنبه های پیش سرطانی دارند که برای آشنایی با آنها به طور خلاصه برای شما شرحی از انواع خال را ارائه می دهیم.

  • خال عمومی، که غالبا گنبدی شکل هستند و قطری بین 5 تا 6 سانتی متر را دار هستند و در صورت قرار گرفتن بیش از حد در مقابل آفتاب امکان ایجاد سرطان های پوستی را افزایش می دهند
  • خال های غیر عادی، اینو نوع خال ها که با نام “دیسپلاستیک” نیز نامیده می شوند، دارای رنگ غیرطبیعی و حتی اندازه غیرطبیعی نیز هستند که، از علائم خال های پیش سرطانی یا سرطانی می باشند اما بخاطر خوش خیم بودن این نوع خال ها موجب بیماری خاصی تا مدت ها نمی گردند، اما در صورت مشاهده نیاز به مشاوره متخصص الزامی است
  • خال ملانومسیتیک، این نوع خال که به جانکشنال نیز معروف هستند، به طور معمول در دوران کودکی یا بلوغ شکل گرفته و به صورت دائمی در بدن ماندگار می شوند، رنگ آنها بین قهوه ای روشن تا قهوه تیره می باشد
  • خال های داخل درمی، این نوع از خال ها در لایه میانی پوست قرار دارند و به طور معمول در دوران کودکی و نوجوانی شکل می گیرند، و رنگ آنها هم طیف رنگ پوست اطراف این خال ها می باشد
  • خال مرکب، مرکزیت این خال ها معمولا سلول های ملانویست است که در محل تلاقی درم و اپیدرم قرار می گیرد، همچنین شکلی برجسته با لبه هایی مسطح را در شکل ظاهری خود دارا می باشند.

 

انواع خال

 

 

انواع درمان برای خال ها

معمولا برای درمان انواع خال ها به دو روش برش و لیزری به عنوان راه حل نهایی نهایی اشاره می شود که در ادامه قصد داریم هر کدام را بطور جداگانه بررسی نماییم.

 

درمان خال

 

جراحی خال به روش برش

این روش که برای انواع خال های که در موارد بالا ذکر کرده ایم، مورد استفاده قرار می گیرد، به خصوص خال هایی که احتمال سرطان دارند.

اصولا این روش با برشی بیضی شکل نواحی خال را از طریق برشی هایی که تا بافت پوست پیشوری می کنند صورت می پذیرد.

پس از برش لایه رویی پوست، خال و بافت های زیر خال به طور یکجا با استفاده از یک چاقو جراحی مخصوص و کوچک از بافت های بدن خارج می شوند.

با صلاحدید جراح ممکن است در صورت خونریزی یا عوامل خاص از لیزر در حین عمل برش نیز استفاده گردد، اما در صورت استفاده از تیغ در حین جراحی حتما از بخیه برای پانسمان بیمار استفاده می گردد.

 

جراحی خال به روش برش

 

جراحی خال به روش لیزر

در این روش که مثل روش قبل برای انواع خال ها استفاده می شود، در ابتدا کار با یک بی حسی موضعی در قسمت مورد نظر جراحی آغاز می گردد.

پس از این جراحی به روش خاص لیزری، پیگمنت های موجود در این نواحی کاهش یافته و، پروسه های طبیعی تمامی پیگمنت ها را حذف می نماید.

در این پروسه که نیاز به مراقبت بیشتری دارد، نقاطی که در عمل مورد جراحی قرار گرفته برای مدت محدودی به رنگ تیره در می آیند که کاملا امری طبیعی است.

این عمل به دلیل ریسک بسیار پایین آن از محبوبیت بیشتری نیز برخوردار می باشد، ولی در ین نوع روش زخم های عمل در جای خود محفوظ می ماند که می توان با یک عمل لیزر پوستی دیگر این جای زخم ها را تا حد ممکن محو نمود.

همچنین این روش برای مناطقی حساس همچون صورت یا بینی که بافت های بسیار حساس دارند و نیاز به دقت بسیار بالا به دلیل حساسیت نواحی آنها می باشند، بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند.

اما از معایب این روش باید به سطحی بودن این نوع عمل اشاره کرد به طوری که، خال هایی که صرفا در بافت های سطحی پوست قرار ندارند و دارای ریشه های عمیق می باشند امکان استفاده از این روش را نخواهند داشت.

 

جراحی خال به روش لیزر

 

نکاتی جهت بهبود سریعتر در جراحی لیفتینگ صورت

  • نواحی جراحی شده امکان پوسته دادن را تا مدت دو هفته خواهند داشت پس نگران این امر نباشید.
  • ممکن است پس از درمان کامل این نواحی برای مدت بسیار طولانی به رنگ صورتی درآیند، که این اتفاق نباید شما را نگران کند.
  • دستورالعمل تمیزی در نقطه جراحی را به طور سرخود انجام ندهید و حتما برای داروهای نظافت در این قسمت با متخصص خود مشورت نمایید.
  • عمیق رنگدانه و سایز خال عواملی هستند که تعداد جراحی برای برداشت کامل خال را مشخص می کنند، بنابر این این عمل می تواند در یک یا چند جلسه برای حذف کامل خال به صورت سطحی یا ریشه ای انجام گیرد.

 

بهبود سریعتر در جراحی لیفتینگ صورت