جراحی ابدومینوپلاستی چیست

دلایل زیادی وجود دارد که باعث چربی اضافی، کشسانی ضعیف پوست یا ضعف بافت پیوندی در شکم می شود. از جمله این دلایل باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تغییرات قابل توجه در وزن
 • بارداری
 • جراحی ناحیه‌ زیرین شکم
 • سالخوردگی
 • نوع طبیعی بدن شما

در این رابطه باید بدانید که جراحی ابدومینوپلاستی پوست و چربی اضافی شکم را از بین می ببرد و کمر شما را باریک‌تر کند. ممکن است قبلا لیپوساکشن انجام داده باشید و از آنجایی که لیپوساکشن فقط چربی زیر بافت را از بین می‌برد؛ اکنون بخواهید که پوست اضافه را با جراحی از بین ببرید. بنابراین در ادامه با ما همراه باشید که با این جراحی بیشتر آشنا شوید.

ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی برای چه افرادی مناسب نیست؟

پیش از هر چیز جهت اقدام برای این جراحی باید بدانید که جراحی ابدومینوپلاستی برای همه افراد نیست و پزشک ممکن است از انجام آن خودداری کند. بنابراین اگر شما هر یک از موارد زیر را دارید؛ از انجام این جراحی خودداری کنید.

 • برای از دست دادن مقدار قابل توجهی از وزن.
 • ممکن است در آینده باردار شوید.
 • بیماری‌های زمینه‌ای و مزمن مانند بیماری قلبی یا دیابت داشته باشید.
 • یک توده بدنی داشته باشید که اندازه آن بیشتر از ۳۰ سانتی متر باشد.
 • سیگار مصرف می کنید.
 • یک عمل جراحی قبلی شکم داشته‌اید که باعث ایجاد شکاف قابل توجهی شده است.

خطرات جراحی ابدومینوپلاستی

همانطور که می دانید؛ هر جراحی خطرات و عوارض به خصوصی دارد که این نوع نیز مستثنا نیست. بنابراین در ادامه به مهم ترین خطرات آن اشاره می کنیم که با اطلاعات کافی جهت انجام آن اقدام کنید.

 • تجمع مایع در زیر پوست (سرم): لوله های زهکشی که بعد از عمل در بدن قرار داده می‌شوند؛ به کاهش خطر مایعات اضافی کمک می کنند. اما در صورت تجمع مایع پس از خروج از لوله‌ها ممکن است پزشک شما مایعات را با استفاده از سوزن و سرنگ خارج کند.  همچنین در برخی از موارد از این روش به جای زهکشی توسط لوله استفاده می‌شود.
 • بهبود زخم: گاهی اوقات نواحی در امتداد خط برش با سرعت ضعیف بهبود پیدا می کنند یا به مرور جدا می شوند. ممکن است پزشک در طول و بعد از عمل جهت جلوگیری از عفونت برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.
 • زخم غیر منتظره: جای زخم در محل برش این جراحی دائمی است؛ اما در صورت ایجاد برش در امتداد خط بیکینی می توان به راحتی آن را پنهان کرد. مدت زمان از بین رفتن جای برش در افراد مختلف متفاوت است.
 • تغییر در احساس پوستی: در حین جابه جایی بافت شکم، بافت‌های آن بر اعصاب ناحیه شکم و به ندرت در اعصاب ران‌های فوقانی تاثیر خواهد داشت. بنابراین احتمالا بی حسی را در آن ها مشاهده می کنید که معمولا چند ماه پس از عمل کاهش پیدا می کند.

خطر صدمه به بافت یا مرگ آن

در طول جراحی بافت چربی در اعماق پوست شما در ناحیه شکم ممکن است آسیب دیده یا بمیرد. سیگار کشیدن این خطر را افزایش می‌دهد. متناسب با ویژگی‌های پوست شما و ناحیه برش، ممکن است که محل بافت به مرور زمان و بدون نیاز به درمان بهبود پیدا کند. در برخی از موارد نیز ممکن است برای رفع مشکل عمل جراحی نیاز باشد. 

ضمن اینکه مانند هر نوع جراحی دیگر، جراحی ابدومینوپلاستی خطر خونریزی، عفونت و واکنش منفی به بیهوشی را ایجاد می کند.

جراحی ابدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟ 

با توجه به نتایج مورد نظر شما این جراحی ممکن است یک تا پنج ساعت طول بکشد. همچنین وضعیت شما تعیین می‌کند که این جراحی به عنوان یک روش داخلی یا سرپایی انجام شود. جهت انجام جراحی، شما بیهوش خواهید شد و داشتن یک فرد به عنوان همراه ضروری است که حداقل تا چند روز بعد از عمل از شما پرستاری کند. اما به طور کلی این جراحی به سه شکل زیر انجام می شود.

ابدومینوپلاستی کامل

ابدومینوپلاستی کامل برای بیمارانی است که به اصلاح بیشتری نیاز دارند. برش روی شکم تقریبا در ناحیه‌ زیر شکم و از استخوان لگن تا امتداد استخوان لگن سمت دیگر ادامه دارد. در صورت نیاز جراح شما پوست و ماهیچه‌ شما را دستکاری می‌کند و شکل می‌دهد. همچنین در اطراف ناف نیز برش‌هایی برای ثابت ماندن ناف وجود خواهد داشت. لوله‌ زهکشی ممکن است زیر پوست شما قرار بگیرند تا زمانی که جراح شما حذف آن ها را مناسب بداند.

ابدومینوپلاستی کوچک

ابدومینوپلاستی کوچک یا مینی ابدومینوپلاستی با برش‌های کوتاه‌تر انجام می‌شود و اغلب برای بیمارانی است که ذخایر چربی آن ها در زیر ناف قرار دارد. در این روش به احتمال زیاد ناف شما جابه جا نمی‌شود. این نوع جراحی نیز ممکن است با آندوسکوپ (یک لوله بلند با یک دوربین کوچک در انتهای آن) انجام شود. در این نوع نیز شاید همانند ابدومینوپلاستی کامل، بعد از عمل لوله‌های زهکشی داشته باشید.

جراحی ابدومینوپلاستی دور شکم

ابدومینوپلاستی دور شکم شامل ناحیه پشت است. هنگامی که چربی اضافی در قسمت پشت و همچنین شکم وجود دارد؛ ممکن است لیپوساکشن پشت یا محیط اطراف شکم  انجام شود. این روش امکان از بین بردن پوست و چربی اضافه از ناحیه لگن و پشت را دارد که باعث بهبود شکل بدن شما به صورت سه بعدی می شود.

بعد از ابدومینوپلاستی کامل یا مینی ابدومینوپلاستی محل برش خورده بخیه و پانسمان خواهد شد. ممکن است بعد از عمل، جراح برای شما گن تجویز کند و بسیار مهم است که همه‌ی دستورالعمل های جراح را در مورد استفاده‌ صحیح از گن دنبال کنید. همچنین جراح شما را راهنمایی می‌کند که چگونه بخوابید یا بنشینید تا درد کم تری داشته باشید.

 

ابدومینوپلاستیچگونه خود را برای جراحی ابدومینوپلاستی آماده کنیم؟ 

مصرف سیگار عوارض این جراحی را افزایش داده و بهبود را به تاخیر می اندازد. اگر مصرف کننده سیگار هستید؛ مجبور خواهید شد که برای مدت معینی که پزشک تعیین می‌کند؛ آن را متوقف کنید. فقط کاهش مصرف سیگار کافی نیست. به مدت حداقل دو هفته قبل و بعد از عمل شما باید مصرف هر نوع نیکوتین، سیگار الکترونیکی و آدامس را به طور کامل قطع کنید.

حتما وعده‌ غذایی کامل و متعادل داشته باشید و از رژیم‌های سخت دوری کنید. زیرا تغذیه مناسب نقش اساسی در بهبودی دارد.

هنگام مشاوره قبل از عمل ممکن است جراح شما مصرف برخی مکمل‌های غذایی و داروها را برای مدت معینی ممنوع کند و باید به دستورات او در این زمینه عمل کنید.

تاریخچه پزشکی خود را مرور کنید و آماده پاسخگویی به سوالات در مورد شرایط پزشکی فعلی و گذشته باشید. در رابطه با داروهایی که در یک ماه اخیر مصرف کرده‌اید و سابقه جراحی‌هایی که قبلا انجام داده‌اید؛ به پزشک خود اطلاع دهید. 

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی 

اطمینان حاصل کنید که مکان مناسبی را برای دوران نقاهت بعد از عمل آماده کرده باشید. مواردی که وجود آن ها در منزل شما بعد از عمل ضروری است؛ شامل موارد زیر می شود:

 • لباس گشاد و راحت که به آسانی آن را بپوشید.
 • تلفن در دسترس
 • وجود یک صندلی در حمام و دوش متحرک

در اولین روز بعد از جراحی ابدومینوپلاستی، اعضای تیم جراحی به شما کمک می‌کنند که راه بروید. این کار جهت جلوگیری از تشکیل لخته‌های خون انجام می‌شود. البته تا حدودی احساس درد خواهید داشت که با استفاده از داروهای مسکن کنترل می‌شود. ایجاد تورم در ناحیه جراحی طبیعی است. 

ممکن است زهکشی‌ها برای چند روز پس از عمل در محل باقی بمانند. بنابراین پزشک شما را برای مراقبت و تخلیه لوله‌های زهکشی راهنمایی خواهد کرد. تا زمانی که لوله‌ها وجود داشته باشند؛ ممکن است به مصرف آنتی بیوتیک ادامه دهید.

شش هفته‌ اول پس از جراحی باید مراقبت‌های ویژه را انجام دهید و از حرکاتی مانند خم شدن سریع که موجب باز شدن زخم شما می شود؛ خودداری کنید.

هرگونه ورزش یا فعالیت شدید را محدود کنید. ممکن است پس از یک ماه به بهبودی کامل رسیده باشید که در این زمینه نیز پزشک راهنمایی‌های لازم را به شما ارائه خواهد داد.

بعد از جراحی ابدومینوپلاستی شما به ویزیت مداوم نیاز دارید که زمان آن توسط پزشک تعیین خواهد شد. همچنین ممکن است پزشک برای مدت کوتاهی بعد از عمل داروی رقیق کننده‌ خون برای شما تجویز کند.

ابدومینوپلاستینتیجه گیری

در این مقاله دانستید که یک جراحی ابدومینوپلاستی با از بین بردن پوست و چربی اضافی و باریک‌ کردن کمر، شکم شما را زیباتر و باریک‌تر نشان می دهد. همچنین با عوارض، محدودیت ها و مراقبت های قبل و بعد از این جراحی آشنا شدید. البته عوارض این جراحی خطرناک یا طولانی مدت نیست؛ به شرطی که با دقت و اطلاعات کافی این عمل را انجام دهید.

همچنین در طول این مقاله گفته شد که در هر صورت باید همه اطلاعات جسمی و روحی خود را به پزشک پیش از جراحی اطلاع دهید. ضمن اینکه اگر وزن ثابت داشته باشید؛ نتایج جراحی ابدومینوپلاستی معمولا طولانی مدت باقی می‌ماند.

 

 

 

source:my.clevelandclinic.org , www.mayoclinic.org