تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی مناسب در زمان کرونا

یکی از مهم ترین کار هایی که با آمدن کرونا باید انجام داد؛ تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی مناسب است. همه ما به دنبال تقویت سیستم ایمنی جهت مقابله با ویروس کرونا هستیم. سوال اساسی این است: چه کار باید کرد؟ ما راه های تقویت سیستم ایمنی را می دانیم و با ویتامین ها آشنا هستیم. اما آیا این ها کافی است؟ ویتامین C و D چقدر به ما کمک می کنند؟ پاسخ دادن به این سوال کار راحتی نیست چرا که سیستم ایمنی بدن پیچیده است. در این مقاله قصد داریم؛ راه های تقویت بدن را با استفاده از یک رژیم غذایی مناسب معرفی کنیم. اگر شما فردی مسن یا جوان هستید یا سابقه بیماری خاصی دارید؛ پیشنهاد می کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی مناسب در زمان کرونا

اهمیت رژیم غذایی در تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی مناسب در دوران کرونا اهمیت زیادی دارد. اکنون از همیشه مهم تر است که شما یک شیوه صحیح و سالم در رژیم غذایی خود داشته باشید و قد و وزن خود را کنترل کنید. یکی از توصیه هایی که پزشکان در این ایام دارند؛ استفاده از رژیم غذایی بدون نشاسته است. این توصیه بیشتر به افراد دیابتی که سوخت و ساز کمی دارند، توصیه می شود. احتمالاً سوال اساسی شما مربوط به سابقه بیماری تان نیست؛ همه ما دوست داریم دستوری کلی درباره یک رژیم غذایی در دوران کرونا را بدانیم. 

اصول اولیه مقابله با کرونا

با آغاز شیوع ویروس کرونا، سازمان بهداشت جهانی نکاتی در پیشگیری از این بیماری عنوان کرد. در زیر به صورت خلاصه به ابتدایی ترین عواملی که سیستم ایمنی بدن را در مقابل ویروس تقویت می کند؛ اشاره شده است: 

  • شستشوی مناسب دست ها به مدت ۲۰ ثانیه
  • عدم استعمال دخانیات و مشروبات الکلی
  • خواب کافی
  • ورزش و فعالیت بدنی مداوم
  • از بین بردن استرس

با رعایت موارد بالا نیمی از راه را رفته ایم و اکنون باید راه های تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی را بدانیم.

ویتامین ها

ویتامین ها در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش به سزایی دارند. سوال اساسی درباره مصرف ویتامین ها، میزان تاثیر گذاری آنها بر ویروس کرونا است. باید ببینیم با مصرف چه ویتامین هایی بدن ما به این ویروس مقاوم می شود. برای تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی، ویتامین های زیر توصیه می شود: 

ویتامین C

سالهاست که ویتامین C در جلوگیری از سرماخوردگی کاربرد دارد. همچنین این ویتامین در حفظ سلامت پوست در مقابل میکروب ها و بهبود عملکرد گلبول های سفید نقش مهمی دارد. با وجود تحقیقاتی که در آزمایشگاه های پزشکی انجام شده است؛ استفاده از ویتامین C در جلوگیری از ویروس کرونا توصیه می شود. تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی ویتامین C با مصرف غذاهایی که دارای این ویتامین هستند، به مقابله با ویروس کمک زیادی می کند.

از آن جایی که میزان مصرف این ویتامین باید کم باشد؛ مصرف روزانه آن تا ۲۰۰۰ میلی گرم مانعی ندارد.

ویتامینD

در سال ۲۰۱۷ طی یک آزمایش از ۲۵ نفر، مشخص شد که ویتامین D در درمان عفونت های دستگاه تنفسی عملکرد موفقی دارد. با توجه به اینکه اکثر افراد ویتامین D پایینی دارند؛ مصرف روزانه ۲۰۰۰ میلی گرم کافی است. اگر تمایلی به مصرف این ویتامین دارید چرا خودتان آن را نمی سازید؟ بدن شما در معرض آفتاب، این ویتامین را تولید می کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی مناسب در زمان کرونا

زینک

زینک یکی از موادی است که در بهبود عملکرد گلبول های سفید نقش به سزایی دارد. اکثر افرادی که روزانه زینک مصرف می کنند، از ابتلا به بیماری های عفونی در امان هستند. این ماده معدنی برای تقویت سیستم ایمنی افراد مسن بسیار مناسب است. برای تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی زینک، استفاده از غذاهایی مانند اسفناج توصیه می شود.

زردچوبه

در هنگام تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی، توجه به ادویه هایی مانند زردچوبه مهم است. این ادویه زرد رنگ حاوی ماده ای به نام کورکومین است که عملکرد سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. معمولاً همه طرفداران غذاهای خوشمزه، از این ادویه در غذاهای خود استفاده می کنند. با این حال مصرف زیاد آن توصیه نمی شود.

گیاه سرخارگل

این گیاه دارویی به پیشگیری از سرماخوردگی کمک می کند. در تحقیقات اخیر پزشکی، این گیاه در درمان عفونت های تنفسی اثر محافظتی داشته است. البته پزشکان در مورد مقابله سرخارگل با ویروس کرونا هنوز به قطعیت نرسیده اند.

سیر

یکی از سبزیجاتی که در تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی توصیه می شود؛ سیر است. این گیاه محبوب با عطر و طعم منحصر به فردش دارای اثرات ضد ویروسی بالایی است. اکثر افرادی که از سیر در رژیم غذایی خود استفاده می کنند؛ کمتر به بیماری های ویروسی مبتلا می شوند. با این حال مردم از این گیاه معطر بیشتر برای عطر و طعمش استفاده می کنند.

میوه ها و سبزیجات

استفاده از میوه ها و سبزیجات در تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی، نقش حیاتی دارند. پزشکان همیشه در مورد مصرف این مواد غذایی، توصیه اکید داشته اند. در آزمایشی که روی تعدادی از داوطلبان مسن انجام شد؛ افرادی که به صورت روزانه از میوه ها و سبزیجات استفاده می کردند؛ سیستم ایمنی قوی تری داشتند.

کربوهیدرات و قندهای تصفیه شده

شواهد آزمایشگاهی نشان می دهد که مصرف قند، در عملکرد گلبول های سفید اختلال ایجاد می کند. افزایش قند خون و کربوهیدرات، احتمال ابتلا به ویروس را افزایش می دهد. استفاده از مواد پروتئینی این خطر را کاهش می دهد؛ در نتیجه توصیه می شود تا جای ممکن پروتئین ها را جایگزین قند و کربوهیدرات کنید.

سوپ

برای تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی مناسب، سوپ مرغ و گوشت انتخاب مناسبی است. این غذای سالم در بهبود بیماری ها و تقویت بدن موثر است. اگر این سوپ را با سبزیجات تازه ترکیب کنید؛ یک غذای عالی در روزهای بیماری خود خواهید داشت.

تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی مناسب در زمان کروناروزه گرفتن

طبیعی است که شما در ماه رمضان بخواهید روزه بگیرید، اما با وجود ویروس کرونا این کار درستی به نظر نمی رسد. در تحقیقات پزشکی دیده شده است که روزه گرفتن، سیستم ایمنی بدن را مختل می کند. البته نباید فراموش کرد که روزه گرفتن در طولانی مدت ممکن است؛ سیستم ایمنی بدن را تقویت کند اما با توجه به احتمال کاهش ایمنی، در زمان شیوع یک بیماری حاد و همه گیر کار درستی نیست.

از آن جا که خشک شدن گلوی شما تکثیر ویروس ها را سرعت می بخشد، بنابراین روزه گرفتن خطر زیادی دارد. همچنین بدن نیاز به تغذیه مرتب و قوی دارد. یک رژیم غذایی کامل سلامت جسم و روح شما را به دنبال دارد. برای تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی، بدن نیازمند تمامی ویتامین ها و دانه های مغذی است.

سخن پایانی

داشتن یک رژیم غذایی خوب به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. گسترش و شیوع ویروس کرونا در کنار ناشناخته بودن راه های درمان آن موجب رعایت نکات بهداشتی و غذایی شده است. جدا از رعایت اصول بهداشتی، تقویت سیستم ایمنی بدن با رژیم غذایی امکان پذیر است. استفاده از مواد غذایی مقوی و ضد ویروس مانند: سرخارگل، زردچوبه و سیر به مقابله با ویروس های عفونی دستگاه تنفسی کمک می کند. ویروس کرونا به عنوان یکی از خطرناک ترین بیماری های دستگاه تنفسی، به وسیله ویتامین ها و داروهای ضد ویروس قابل پیشگیری است. 

 

 

source:www.dietdoctor.com