بوتاکس برای درمان هیپرهیدروز زیر بغل:

تزریق بوتاکس یک روش درمانی مورد تأیید FDA برای هیپرهیدروز زیر بغل است.  آنها گزینه درمانی بی خطر و مؤثر را ارائه می دهند ، در ادامه بخوانید تا نحوه انجام این روش و اثربخشی آن در درمان علائم بیماری را ببینید.

 بوتاکس چیست و چگونه کار می کند؟

 سم بوتولینوم نوعی نوروتوکسین است که توسط باکتری های کلستریدیوم بوتولینوم ساخته شده و می تواند باعث فلج در انسان شود.  پزشکان از این سم برای درمان طیف گسترده ای از شرایط پزشکی از چین و چروک گرفته تا سردرد استفاده می کنند و در سال های اخیر مشخص شده است که به ویژه در درمان هیپرهیدروزی زیر بغل موثر است.  در صورت تزریق ، سم بوتولینوم به یک محل خاص در داخل سلول عرق متصل می شود و باعث آزاد شدن استیل کولین می شود ، این همان چیزی است که به سلول ها می گوید که عرق تولید کنند ، و بنابراین مانع ترشح عرق می شود.

انواع مختلفی از بوتولینوم وجود دارد که برای درمان هیپرهیدروز استفاده می شود.  معمولاً از سم بوتولینوم نوع A و سم بوتولینوم نوع B استفاده می شود. نوع بوتاکس مورد استفاده به پزشک معالجه بستگی دارد. 

هیپرهیدروز زیر بغل با تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل مشخص می شود و اغلب با هیپرهیدروز کانونی اولیه همراه است که می تواند روی دست ، پا و صورت نیز تأثیر بگذارد.  عرق کردن در ناحیه زیر بغل اغلب با بوی بد فراگیر نیز در ارتباط است ، که به دلیل شرایط جداگانه ای به نام برمیدیدروز ایجاد می شود که باعث لکنت عرق می شود. هیپرهیدروز زیر بغل می تواند باعث اضطراب شود و به ویژه از نظر اجتماعی و روانشناختی مضر باشد.  این به بوی بد مرتبط است. انواع خاصی از لباس وجود دارد که برای افراد دارای عرق بیش از حد مناسب است ، بنابراین پوشیدن انواع خاصی از لباس ، مانند پنبه سبک ، می تواند به برخی افراد در راحتی بیشتر کمک کند.  برای بیشتر افراد ، ابتلا به این بیماری در دوران نوجوانی آغاز می شود و زن و مرد هر دو به یک اندازه تحت تأثیر قرار می گیرند. تفاوت بین عرق زیر بغل و عرق تولید شده توسط سایر نواحی بدن که تحت تأثیر هیپرهیدروز قرار دارند ، نوع سلول های عرق موجود است.  غدد اکرین (سلول های عرق) در سراسر بدن وجود دارند ، اما منطقه زیر بغل نیز حاوی سلول های آپوکرین است. سلول های پیش ادراری ترشحی را ایجاد می کنند که ضخیم تر بوده و به دلیل تجزیه باکتری های موجود در بدن ، مستعد بویایی هستند. هر دو نوع غدد عرق در افراد مبتلا به هیپرهیدروز کانونی اولیه بیش فعال است.

 یکی از مؤثرترین روش های درمانی کنونی هیپرهیدروز زیر بغل ، استفاده از تزریق بوتاکس برای کاهش عرق کردن است.  این نوع درمان نیاز به هیپرهیدروز دارد که توسط پزشک اداره شود. از بوتاکس نیز برای درمان هیپرهیدروز کف دست استفاده می شود ، اما در موارد هیپرهیدروز زیر بغل بیشترین تأثیر را دارد.

 چگونه کار می کند؟

 قبل از تزریق بوتاکس ، پزشکان معمولاً این ناحیه را آزمایش می کنند تا ببینند تزریقات در کجا قرار می گیرد.  این کار با انجام آزمایش کمبود ید و نشاسته انجام می شود که در آن آنها محلول ید را در زیر بغل اعمال می کنند.  هنگامی که عرق جمع می شود باعث تیره شدن پوست می شود که با رنگ محلول ید در تضاد است. این به پزشک اجازه می دهد محل تزریق را مشخص کند. پس از انجام آزمایش ، پزشک منطقه ای را که تزریقات با یک قلم نشانگر انجام می شود علامت می زند.  یک ماده بی حسی موضعی ، برای جلوگیری از درد ، معمولاً در این مرحله استفاده می شود. معمولاً بین 10 تا 20 تزریق داخل بدن در هر زیر بغل طول می کشد تا به نتایج مناسب برسید. این اثرات معمولاً بین 2 تا 4 روز پس از تزریق رخ می دهد. چند روش دیگر برای تزریق بوتاکس استفاده می شود اگرچه روشی که در بالا گفته شد متداول ترین است.

 عوارض جانبی

از این نوع روش معمولاً عوارض جانبی کمی وجود دارد . شایع ترین عارضه جانبی درد در محل تزریق است. بیماران همچنین می توانند کبودی ، علائم مانند آنفولانزا ، خشکی چشم ، سوء هاضمه و خونریزی موضعی را تجربه کنند.

همچنین عوارض جانبی جدی تزریق بوتاکس بسیار نادر است.  عوارض جانبی جدی هنگامی رخ می دهد که بوتاکس بر روی تمام بدن شما اثر بگذارد.  این می تواند ساعت ها ، روزها یا هفته ها پس از تزریق شما اتفاق بیفتد. عوارض جانبی نادر اما جدی شامل موارد زیر است:

 ضعف عضلات در کل بدن

 دید مشکل 

 تنفس مشکل 

 از دست دادن کنترل مثانه

 شما می توانید فعالیت های عادی خود را بلافاصله پس از تزریق بوتاکس از سر بگیرید.  بین دو تا هفت روز طول می کشد تا از عرق کردن در ناحیه تحت درمان ، راحت شوید. 

بزرگ ترین نقطه ضعف ، نیاز به تکرار درمان ها به طور نسبتاً مکرر و ناراحتی در روند عمل است.  گزینه های درمانی محلی دائمی دیگری نیز وجود دارد که می تواند برای هیپرهیدروز زیر بغل مورد استفاده قرار گیرد ، اما آنها به طور قابل توجهی گران تر هستند. 

 اگرچه با استفاده از تزریق بوتاکس برای درمان عرق کردن زیر بغل موفقیت های زیادی حاصل شده است ، تحقیقات دیگری برای یافتن گزینه های درمانی آینده برای هیپرهیدروز که تهاجمی کمتری دارند، وجود دارد.  به طور خاص ، محققان در تلاش اند كرمي را بسازند كه بوتاكس را بدون استفاده از سوزن به سايت مناسب برساند تا درمان راحت تر براي بيماران انجام شود.

درمان پاهای عرق

 برای مبتلایان به هیپرهیدروز ، مشکل پا عرق فراتر از رطوبت است که اکثر افراد هنگام کار در یک سرگرمی یا در حال پوشیدن کفش های سنگین در هوای گرم از آن فراتر می روند. برای آنها ، عرق کردن پا یک مشکل واقعی است ، و نه فقط یک ناراحتی جزئی.

source:www.mycarpe.com, www.healthline.com