اثربخشی کربوکسی تراپی در درمان سلولیت

سلولیت در سراسر جهان با حلقه تیره زیر چشم، علائمی نظیر کشش پوست ناشی از چاق شدن یا بارداری و آلوپسی ناشی از گردش خون ضعیف شناخته می شود. اگرچه سلولیت عوارضی برای بدن ندارد اما بر کیفیت زندگی افراد تاثیر چشم‌گیری می‌گذارند. به همین علت، ارائه روش های بهبود کم خطر با عوارض ناچیز، مورد توجه قرار گرفته است. 

 

کربوکسی تراپی که در سال ۱۹۳۲ میلادی از اسپاهای فرانسه سرچشمه گرفت؛ با ریسک کم به بهبود موارد ذکر شده کمک می کند. در گذشته این تکنیک به صورت حمام آب گرم اشباع شده از گاز کربن دی اکسید جهت بهبود زخم ها و تصلب شرائین به طور کاملا موضعی انجام میشد! 

 

اما امروزه به شیوه ای نوین

  و غیر موضعی و از طریق تزریق گاز دی‌اکسید‌کربن انجام می شود. این گاز که از گازهای طبیعی موجود در بدن است؛ به محل های دچار آسیب یا اختلال تزریق می شود. اگر به فکر رفع سلولیت‌ ها یا کشیدگی پوست‌ به دلیل چاقی یا زایمان هستید؛ یا تمایل دارید که حلقه‌ های تیره‌ زیر چشم‌ ها روشن شود؛ با مطالعه مقاله حاضر همراه ما شوید. 

هر آنچه که باید درباره‌ نحوه عمل کربوکسی‌ تراپی بدانید!

سلول های بدن دی اکسید کربن را به عنوان ضایعات آزاد می‌کنند.گلبول های قرمز خون، اکسیژن حاصل از دم را از ریه‌ ها دریافت و به بافت‌ ها منتقل می‌کنند. سپس گلبول ها، دی‌اکسید کربن را از سلول ها تحویل می گیرند و به ریه ها می رسانند و از طریق بازدم از بدن خارج می کنند.گردش خون ضعیف تا حدی مسئول ایجاد سلولیت، ظاهر کشش پوست و حلقه‌  تیره‌ زیر چشم است. 

 

یک پزشک با تزریق دی اکسید کربن، گلبول های قرمز خون را با شدت بیشتری به ناحیه مورد نظر وارد می کند و به این شکل گردش خون در موضع افزایش می یابد.

 

در اصل کربوکسی تراپی ناحیه ای از بدن که نیاز به گردش خون بیشتری دارد را فریب می دهد. 

 

هزینه‌ها

بیشتر افراد به ۷ تا ۱۰جلسه درمان با زمان ۱۵ تا ۳۰ دقیقه نیاز دارند. هر چند تعداد جلسات درمان با توجه به وضعیت بدن متغیر است. هزینه‌ انجام درمان را باید از پزشک خود سوال کنید؛ زیرا ممکن است با توجه به شرایط و وضعیت بدنی، کمتر یا بیشتر از استانداردهای ارائه شده باشد. امروزه این شیوه درمانی در کلینیک های معتبر توسط پزشکان انجام می شود.

اثربخشی کربوکسی تراپی

امکان تزریق دی اکسید کربن به پلک ها، صورت، گردن، بازو ها، باسن، شکم و ران ها وجود دارد. سلولیت از رسوب بافت چربی زیر پوست به قسمت های داخلی ایجاد می شود که ۸۰ تا ۹۰ درصد از زنان بالغ با رسوبات چربی را دچار می کند. اگرچه فرایند آن عوارض خاصی ندارد اما بر رضایت از زندگی افراد تاثیر می گذارد. تزریق دی اکسید کربن به سلول های چربی منجر به تحلیل رفتن و ترکیدن و از بین رفتن آن ها می شود. مطالعه روی این روش درمانی نشان می دهد که راهی بی خطر و موثر جهت رفع سلولیت است.  

 

علت علائم کشش پوست، پارگی کلاژن های پوستی است. در نتیجه دی ‌اکسید‌ کربن به تقویت عملیات ساخت کلاژن می پردازد و به ترمیم و ضخیم شدن پوست کمک می‌کند. درنهایت باعث بهبود ظاهر کشش پوست می شود.

 

گردش خون ضعیف همچنین باعث جمع شدن خون در مویرگ های اطراف چشم و ایجاد حلقه تیره زیر چشم می شود. با کربوکسی تراپی این ناحیه و افزایش گردش خون در عروق زیر چشم، رنگ پوست روشن تر می‌شود. 

این روش جهت درمان آلوپسی(کم مویی) ناشی از گردش خون ضعیف نیز موثر است و باعث پرپشتی مجدد موها می‌شود.

چه توقعی از درمان دارید؟

 

سلولیت با توجه به شدت رسوب چربی درجاتی دارد. این درجات بر اساس رتبه بندی، به شرح زیر هستند:

  • سلولیت درجه صفر: غیر قابل مشاهده و بدون تغییر ظاهری است.
  • سلولیت درجه یک: ناحیه آسیب دیده در حالت دراز کشیده یا ایستاده غیر قابل مشاهده است اما با انقباض عضلات یا نیشگون گرفتن پوست، تغییرات پوست ظاهر می‌شوند.
  • سلولیت درجه دو: در حالت ایستاده، ظاهر پوست پرتقالی یا تشک مانند است. این حالت حتی بدون عامل دیگری مانند نیشگون گرفتن یا انقباض عضلات دخیل است.
  • سلولیت درجه سه: این درجه از سلولیت مانند سلولیت درجه دو است؛ با این تفاوت که در محل آسیب، گره های بزرگ شده و حجیم نیز مشاهده می‌شود.

بانک اطلاعاتی معتبر انستیتوی ملی بهداشت گزارش داده است که تزریق دی اکسید کربن به رسوبات چربی، سلولیت درجه سه را به سلولیت درجه دو بهبود می دهد.

از کربوکسی تراپی علاوه بر بهبود جریان خون، خاصیت ارتجاعی پوست، ترمیم کلاژن، چین و چروک ها، باعث از بین بردن رسوبات چربی نیز می شود. این فرایند درمانی همچنین در موارد دیگری از جمله درمان اختلال نعوظ، آرتریت حاد، سندروم رینود وغیره  فواید بسیاری دارد. 

 

عوارض جانبی

این روش درمان برای سلولیت و علائم کشش پوست، بدون درد است؛ زیرا بافت اسکار اعصاب حسی ندارند!

در محل تزریق به خصوص پاها و بازوها ممکن است کبودی هایی ایجاد شود که خود به خود طی یک هفته بهبود می یابند. همچنین احتمال دارد احساس خارش در موضع داشته باشید که بعد از گذشت تقریبا پنج دقیقه به صورت کامل رفع می‌شود. 

 

موقع تزریق دی اکسید کربن در محل، احساس فشار به وجود می آید که ناشی از انبساط گازها است. بعضی افراد نیز گزارش کرده اند که تا مدت کوتاهی پس از درمان احساس عجیبی داشته اند. با این حال شما بعد از کربوکسی تراپی، بلافاصله به انجام کارهای معمول خود می پردازید. فقط توجه داشته باشید که باید تا ٢۴ ساعت بعد از فرایند، از شنا کردن یا حمام در وان خودداری کنید.

 

هم چنین وجود قرمزی و ایجاد برافروختگی کاملا طبیعی است. زیرا محل تزریق تا ۴/٣ درجه‌ سانتی گراد افزایش دما خواهد داشت که ناشی از افزایش جریان خون است.

 

نکاتی که شاید درباره کربوکسی تراپی نمی‌ دانید

کربوکسی تراپی، جهت کاهش چربی و رفع سلولیت بر روش های درمانی پرخطر و تهاجمی مانند ساکشن ترجیح داده می‌شود. این روش علی رغم کاهش چربی، باعث کاهش وزن نمی شود! بررسی ها بر افراد داوطلب نشان می دهد که تزریق دی اکسید کربن به چربی ها باعث تحلیل و از بین بردن آن ها می شود و نتیجه مطلوبی جهت کاهش چاقی اندام ها به استفاده کنندگان این روش درمان ارائه می دهد.

 

تزریق دی اکسید کربن عوارض جانبی ماندگاری ندارد و توسط سیستم غذا و دارو ایالات متحده آمریکا(F.D.A) تایید شده است. البته کربوکسی تراپی در آمریکا سال ها پس از اروپا رایج شد.جهت انجام این درمان به آمادگی قبلی خاصی نیاز ندارید اگرچه ممکن است پزشک با توجه به شرایط شما دستور عمل ‌های مخصوصی را انجام دهد.

 

تزریق گاز دی اکسید کربن همیشه نتیجه مطلوبی ندارد و در بعضی افراد باعث افزایش سلولیت یا عدم بهبود می شود. اما طرفداران این روش بیشتر از مخالفانش هستند. در صورتی که مایل هستید از روش هایی کم خطر تر و با هزینه کم تر جهت رفع سلولیت بهره مند شوید؛ کرم های موضعی رفع سلولیت را برای محل های مورد نظر مصرف کنید.

 نتیجه گیری

کربوکسی تراپی از جمله روش هایی است که از طریق کربن دی اکسید قادر به رفع برخی نواقص در بیماران است. افرادی که بنا به دلایل مختلفی دچار کشش های پوستی نامناسبی شده اند؛ ترجیح می دهند که از روش های کم ریسکی مانند آن استفاده کنند. هزینه های فرایند بسته به شرایط افراد متفاوت است. پیش از هر گونه اقدامی در این خصوص حتما عوارض جانبی و احتمالی آن را مطالعه کنید و با آگاهی کامل، اقدام کنید!

 

 

source: todaysskincare.org, www.healthline.com, www.dovepress.com